NIEUWE BOEKEN Nieuw kinderboek in de museumwinkel: Jan Ploeger. Verdacht. De tijd van regenten en vorsten 1600-1700: De Beemster. Drunen, Delubas, Z.j. isbn 978 90 5300 343 5. Verdacht is de titel van een spannend boek over de droogmaking van de Beemster. Voor die tijd was dat een immens project en het is niet vreemd dat een fantasievolle auteur daar een verhaal met intriges van weet te maken. Hoofdpersoon is Klaas, een leerling timmerman die in het weeshuis aan deïuingracht woont. En passant ver telt het boek veel over het harde leven in de i7e eeuw. Zo wordt er een goed beeld geschetst van de dijkwerkers en van de organisatie van een weeshuis. Ook het functioneren van een regent wordt goed beschreven. Natuur lijk bevat het leesboek ook enkele aanvechtbare historische zaken. Zo denk ik persoonlijk dat er in de i7e eeuw niet werd gestaakt, althans niet op de wijze zoals dat in onze dagen gebeurt. Staking, werkwei- gering en opstand tegen het door God aangestelde gezag lagen in de i7e eeuw nog in één lijn. Er was in de zeventiende eeuw erg veel prole tariaat, maar nog maar heel weinig revolutie. Voor kenners van de Rijper geschie denis, is het anachronisme dat in de vroege zeventiende eeuw een Jan Boon uit De Rijp als reder wordt beschreven. De beroemde Rijper Jan Boon leefde immers van 1758 tot 1849, ruim anderhalve eeuw later. In de vroegere zeventiende eeuw waren er wel al enkele haringbuizen in De Rijp, maar ze ker nog geen regenteske reders. Dat doet overigens weinig afbreuk aan het boek dat een mooie sfeertekening van vroeger tijden geeft. Die sfeer wordt ook gereali seerd door de fijnzinnige illustraties van Jos Thomassen. Het verhaal zelf eindigt zoals een verhaal voor kinderen hoort te eindigen: de boef hangt aan de galg, zijn maat zit in het rasp huis en de oplichter die eigenlijk alleen maar lastig was en weinig succesvol, ont snapt op kousenvoeten en geheel berooid via Schermerhorn naar Alkmaar. Net goed! Te koop in de museumwinkel voor 12,50. 233

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 65