bijstand', da was een ns vooral in De school ige die ge- ;a. Voordat hem onder ijk. Meester ïn was een gemoede eerde, een nmermans- maar voor lezen als je >erk). begon de sr. Alsof ik stadsschool n (achteraf swaliteit. Ik van giste- het hoofd moesten leren dat de Kariatiden op het Parthenon in Athene ongeveer 2 meter en 33 centimeter hoog waren. We leerden dat allemaal uit het hoofd en wee je ge beente als je op het proefwerk vergat op te schrijven dat het ongeveer twee meter drieëndertig was. Dan werd het antwoord mooi half fout gerekend door de heer Jo Dominicus (dezelfde als van de reisgidsen). Rigide onderwijs daar aan dat R.K. Lyceum te Alkmaar. Als kind accepteer je bijna alles en we hebben altijd veel lol gehad, dankzij of ondanks. Ondertussen fietsten we met een vaste ploeg vanuit De Rijp naar Alkmaar, ruim 30 kilometer per dag. Joop Smit, Marian van Straaten, Rita Stoop, mijn zus Lies, mijn grote broer, Joris van Bergen en soms ook Jos Put, maar die was al eindexamenleer ling toen ik nog maar in ic, de brugklas dus, zat. De eerste dag (september 1958) was ik zo moe, dat ik op de terugweg de bocht van de brug in Grootschermer te ruim nam en door een gammel houten hek van een tegenover gelegen huis reed. In De Jonge Ruiter of bij Kreb kochten we op de terug weg rond sinterklaastijd voor 10 cent soms een speculaaspop. In de herfst was het land nat, ruig en mooi. Het Schermereiland ruikt dan heel speciaal. Het is de sfeer en de geur zoals je die nu nog aantreft op de dorpjes van Ameland ofTerschelling. En zo groeide je op tussen de antieke huizen en vond je al spelend oude docu menten, bijvoorbeeld in het walhuisje van Jan Boon. Dat mocht van de directeur, de Cor Heinis 231

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 63