DE BUURTJES VAN DE RIJP, EEN WANDELING DOOR DE TIJD Wie door De Rijp loopt en schuin tegen over de Grote Kerk de Kerkstraat inloopt, of even verderop richting het zuiden, een van de kleine zijstraatjes neemt, bevindt zich op wat genoemd wordt 'de Buurtjes' van De Rijp. Tegenwoordig staat alles er prachtig bij: een boom kronkelt zich met zijn natuurlij ke bladerdak tot hoog boven het plaveisel van de Keizerbuurt, de houten topgevels van huizen staan dik in de, voor De Rijp zo karakteristieke, groene verf, en op het met selwerk met snijvoeg valt werkelijk niets aan te merken. Toch is dat wel eens an ders geweest: de Buurtjes, gelegen op drie hectare grond, en bestaande uit de Lie- velandsbuurt, de Keizerbuurt, het Nieuw- land, het Vlaander en de Venbuurt waren in vroeger tijden de periferie van De Rijp. Verpaupering, verkrotting en alcoholisme vierden hoogtij en sommige lieden deden je op z'n minst de wenkbrauwen fronsen. Armoede was troef, en wie niets had paste moeiteloos in het plaatje. Maar dat is alle maal heel lang geleden, want de Buurtjes waren er al toen het dorp nog een grote speler was op het toneel van de visserij en dat van de nijverheid. Het onderstaande verhaalt uit een pe riode veel recenter, zeg maar vanaf begin 1900 tot en met het heden. Het geeft een klein beetje weer, wie, hoe en waar leefde in die tijd. Met mijn 41 jaar zullen sommigen van u mij wellicht wat jong vinden om dit al lemaal adequaat op te kunnen tekenen en dat is misschien ook wel zo. Toch heb ik, met behulp van bewoners en ex-bewoners van De Rijp en de Buurtjes, en aan de hand van eerder uitgezochte gegevens, een po ging gewaagd. Het Nieuwland Zoals ik hierboven al heb aangegeven bestaan de Buurtjes uit vijf straatjes waar heden ten dage nog zesenveertig huizen staan in allerlei soorten en maten.Toch kan de openingszin van dit stuk voor sommi gen van u meteen al een punt van discus sie zijn. Ik geef daar aan dat bij het inlopen van de Kerkstraat men zich op de Buurtjes bevindt, maar is dat wel zo? De meningen hierover lopen sterk uiteen. Hoort de Kerk straat er nu bij of niet? Nu is 'wel of niet' in deze niet echt ter zake doende want het voert toch te ver om alles te beschrijven. Het zou dan wel eens Kroniekvullend kunnen worden en dat is misschien wat veel. Ik wil me beperken tot drie van de straatjes, te weten: het Nieuw land, het Vlaander en de Venbuurt. Ikzelf ben geboren en (gedeeltelijk) ge togen op het Nieuwland en wel in'de Viool' op no. 10. Dit is de eerste van de drie huis jes aan de rechterkant, komende vanaf het Vlaander. Gerrit Matser, voorheen een van de gro tere bouwbedrijven in De Rijp, raakte door de crisis, eind jaren 20 zonder werk. Een aantal werknemers begon voor zichzelf, zo ook Gerben de Jong, die ook wel 'Fien' werd genoemd. Omstreeks 1932 bouwde hij de drie huisjes aan het Nieuwland en na voltooiing werden ze verhuurd voor drie gulden per week. Nieuwland 10 valt op omdat het behoor lijk scheef staat. Eigenlijk staan ze alle drie uit het lood, maar ons huis spande wel de kroon. Vroeger stonden op deze locatie wo ningen en schuren met een slootje erlangs. Precies op de plek waar dit slootje, voor het Vlaander langs, oostwaarts afboog, 173

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 5