De Librije De Librije is de, tegen de kerk aangebouw de, zestiende eeuwse bibliotheek. Op de originele lessenaars liggen de boeken, voor een deel nog de oorspronkelijke collectie, vastgeketend. Een van de zeer zeldzame, gaaf bewaarde, kettingbiblio theken. Alleen in Engeland en Italië zijn er nog enkele te zien. Op de lessenaars is plaats voor ongeveer 300 boeken. De kern van de collectie bestaat uit aankopen van de kerkmeesters uit de eerste helft van de zestiende eeuw, een ander deel is uit erfe nissen afkomstig. Ook studieboeken van de kapittelsschool zijn in de Librije te vin den, door ijverige studenten rijk voorzien van aantekeningen. Hoofdzakelijk bestaat de collectie uit werken op het gebied van de theologie en de rechtswetenschap, uit gaven van de werken van de kerkvaders, middeleeuwse bijbelcommentaren, ver zamelingen heiligenlevens enz. Klassieke auteurs als Vergilius, Horatius, Homerus, Boëtius en historici als Herodotus zijn rijk vertegenwoordigd. In de collectie zijn en kele handschriften en tachtig incunabelen of wiegedrukken, d.w.z. boeken gedrukt vóór 1500. In de vloer zijn in de tegels sporen te zien van, zoals de legende zegt, een hond. Preciezer gezegd van de duivel die, in hon dengedaante, een jonge monnik, Jaromir, op zijn vastendag betrapte toen hij in de Librije een kippenbout at. Jaromir werd door de duivel tot de volgende dag opge sloten. Om vijf uur was de tijd gekomen voor de terugtocht per bus naar De Rijp, Groot schermer en Schermerhorn. Weyert de Boer richtte terecht een dankwoord tot de chauffeur en tot Michèle. Bron: Internet: VVV sites Bronckhorst en Zutphen; Wikipedia. En 'Gids Sint Walburgiskerk en Librije'. Dick Mantel Na de bezichtiging van de Walburgiskerk en de Librije was er nog ruim tijd om zelf door Zut phen te dwalen. Foto: Thea Mantel 226

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 58