steden. Tussen 1191 en 1196 kreeg Zutphen stadsrechten van graaf Otto van Gelre (1181-1207). De stad werd ommuurd in de i3e eeuw. Tijdens de pestepidemie in 1349 vielen onder de joden minder slachtoffers dan onder de niet joden. De strengere hygië nische regels van de joden, voorgeschre ven door hun geloof, was de reden voor de geringere sterfte. Het gerucht ontstond Gevelsteen in Zutphen. Foto: Weyertde Boer echter dat de reden was dat ze achter de epidemie zaten. Alle joodse inwoners wer den vervolgens vermoord. Moeilijke tijden tijdens de Tachtigjarige oorlog met de Spanjaarden. In juni 1572 werd de stad ingenomen door een zwager van Willem van Oranje, graaf Willem van den Berg, maar op 17 november 1572 werd de stad door Don Frederik heroverd. Hon derden inwoners werden geëxecuteerd. Maurits zorgde er in 1591 voor dat de stad weer in handen van de republiek kwam. In het rampjaar 1672 kwam Zutphen in Franse handen. De Walburgiskerk werd opnieuw ingericht voor de katholiek eredienst, maar na het vertrek van de fransen werd de kerk weer teruggegeven aan de protestanten. Kort na 1700 werd de vesting Zutphen uitgebreid naar een ontwerp van Menno van Coehoorn en aan het eind van de i8e eeuw was er een volgende uitbreiding. Uit die periode zijn nog vele sporen uit vroe ger tijden te vinden: de Drogenapstoren uit 1444, deBourgon- jetoren uit 1457, de Kruittoren uit het be gin van de 14e eeuw, de Spaanse poort en diverse waltorens. De middeleeuwse binnenstad herbergt achter de veelal jon gere gevels een gro te hoeveelheid bak stenen huizen uit de late Middeleeuwen. Soms tot en met de kapconstructie date rend van voor 1400. Iets uitgebreider over de Walburgis kerk en de Librije. De Walburgiskerk en de Librije Gewijd aan de heilige Walburga ofWalbur- gis, geboren in het vroege begin van de achtste eeuw in de buurt van Canterbury. Toen Bonifatius om helpers vroeg stak ze over naar het vasteland van Europa waar ze uiteindelijk de leiding van het klooster in Heidenheim van haar broer overnam. Ze stierf daar op 25 februari 779- Een eeuw later werden haar stoffelijke resten naar Eichstatt overgebracht, het klooster waar haar andere broer bisschop was. Uit de ste- 224

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 56