Top van herenhuis met klok en haan. Foto: Weijertde Boer vormt Bronkhorst met zes achterhoekse gemeenten de nieuwe gemeente Bronck- horst. Het kasteel is in 1828 afgebroken, de stadsmuren en grachten zijn verdwenen. Evenals de Veerpoort en de Steenpoort. Een wandeling door Bronkhorst is zeer de moeite waard. De 14'' eeuwse kapel, en kele Saksische boerderijen met hout in de gevels en woningen met trapgevels. Histo rische panden, vakkundig gerestaureerd en natuurlijk het Dickens museum. Na de lunch ging de reis verder naar Zutphen. kwam aan het eind van die eeuw een nieu we nederzetting tot stand met een ronde ringwal met drie grachten eromheen. De loop van die voormalige ringwal en gracht is soms nog terug te vinden. In het mid den van ne eeuw en de vroege 128 eeuw werd Zutphen enige tijd een vorstelijke residentie en werd er een palts gebouwd met een grote kapittelkerk, de huidige Sint Walburgiskerk. In 1046 werd de bisschop van Utrecht landsheer van het Zutphense graafschap en de burg. In de eeuwen daar na trokken de graven van Zutphen steeds meer de macht naar zich toe. Graaf Hendrik I van Gelre en Zutphen (1138-1181) liet een nieuwe nederzetting buiten de ringburgwal van een eigen om walling voorzien. Een wal met twee tufste nen poorten en zeven of acht torens. Daar mee kreeg de stad de allure van Deventer en Utrecht. In dit stadsgebied vestigde de graaf een eigen hof dat in 1293 aan de Do minicanen werd geschonken. Zutphen groeide snel, was bekend bij de kooplieden en werd een van de Hanze- ?n uit voort, n te malen en voor het van brood ireide voor zelfstandig Sinds 2005 Zutphen Al meer dan 1700 jaar is Zutphen (de naam is ont staan uit Zuid-venne) con tinu bewoond. Tijdens het Frankische rijk, rond 800, werd Zutphen een grafe lijk bestuurlijk centrum. Na in de 9e eeuw door de Vikingen te zijn verwoest, In Zutphen. Foto: Thea Mantel 223

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 55