I De Klaterbuurt, gezien vanuit oostelijke richting, rond 7910. Links staat de boerderij van Piet Met. Daarnaast, gedeeltelijk zichtbaar tussen de bomen, de Hollandia fabriek. De tramlijn aan de rechterkant van de Rijperweg had een aftakking naar de melkfabriek. Geheel rechts is de boerderij van de familie Hoek Spaans gedeeltelijk te zien. autobussen de exploitatie van de tram lijn niet langer mogelijk was, werd deze in 1931 opgeheven. Het station verdween kort erna. Vanwege het sluiten van de tramlijn werd de Hollandia fabriek aan het begin van de jaren dertig gesloten. Misschien ge beurde dit mede door de vestiging van de nieuwe melkfabriek De Tijd, een kilometer oostelijker aan de Rijperweg. Het café van Dirk van Leeuwen kreeg na het verdwijnen van de tram steeds minder klandizie. Toen Jan de Boer in 1942 de zaak betrok, zette hij het café enige jaren voort, maar op een laag pitje. Het tabaks- en bierwinkeltje van De Jong sloot al in 1930. De kermis bleef tot één of twee jaar na de oorlog voortbestaan. Al met al kun je stellen dat het met de reu ring aan de Klaterbuurt gedaan was. Het transportbedrijf dat Jan de Boer van Van Leeuwen had overgenomen bleef draaien en werd steeds uitgebreid. Het is er nog altijd, zij het dat het niet meer aan de Klaterbuurt staat. Tot slot Van het buurtschap dat al zo'n vierhon derd jaar bestaat, is vooral de periode van halverwege de 19® eeuw tot ±1947 beschre ven. De Klaterbuurt is ontegenzeglijk een deel van de Beemster. Maar op allerlei ma nieren waren de bewoners bij De Rijp be- 218 h m

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 50