1 in 7898 ver- r gasfabriek. :htschool in in staan pas- eidt een trap Ie Rijp' had onschef. Hij eerste huis ant van de \efoto:Lam- 7 zijn vrouw s tram heeft gereden. Omstreeks 1900 liet de familie De Wit deze villa naast de Hollandiafabriek bouwen. Hun villa aan de noordzijde van de Rijperweg was in 7895 gesloopt. Aldert de Wit heeft er enkele jaren in gewoond, maar al in 1904 woonde de Hollandiadirecteur G.H.Joustra hier. Tot omstreeks 1937 heeft de villa er ge staan, toen werden de fabriek en de villa gesloopt. Het vrijkomende terrein werd bij het boerenbedrijf van Visser gevoegd. Het gebouw van de kaasfa- briek bleef staan en is nog altijd vanaf de Beemsterbrug goed te zien. De gefortuneerde Rijper graanhandelaar Michiel de Wit liet omstreeks 1850 deze forse villa bouwen met koetshuis. Het was in het jaar dat de tramlijn van Purmerend naar Alk maar werd geopend en er in de Klaterbuurt het station van halte De Rijp werd gebouwd. Aan de overkant van de Rijperweg werd voor de familie De Wit, naast de Hollandia fabriek, een kleinere villa gebouwd. Op de plaats van de gesloopte villa aan de noordzijde werd in 1896 een stolpboerderij gebouwd waarvan Pieter Hoek Spaans de eerste pachter was. de laatste tram om negen uur uit Amster dam. Om tien over half elf was je dan op station Klaterbuurt. Behalve voor personenvervoer was de tram bestemd voor transport van goede ren. Om bijvoorbeeld melk naar zuivelfa brieken en tuinbouwproducten naar vei lingen te brengen. Dit goederenvervoer was voor de exploitanten van de Hollan- dia-fabrieken een belangrijke reden om aan de Klaterbuurt een zuivelfabriek op te richten. Aan de zuidkant, naast de paar- denstalling, kwam in 1900 een melkfabriek met erachter een kaasfabriek te staan. Op de voorgevel van het hoge pand, dat dicht aan de weg stond, prijkte de naam Hol landia, het bedrijf dat al vestigingen had in Purmerend, Bolsward en Vlaardingen. Naast de melkfabriek had de familie De Wit een nieuwe villa gebouwd. De oude, aan de overkant van de weg, werd in 1896 vervangen door een prachti-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 47