de Beemster in 1612 zonder werk kwamen te zitten. Ze hoopten in de nieuwe polder hun brood te kunnen verdienen. Dit zal niet makkelijk zijn geweest, vooral niet toen alle wegen aangelegd, sloten gegra ven en kades gemaakt waren. In 'Grootvaders memorieboek' van Ja- cob Bouman uit 1863 staat in een fantasie verhaal, dat zich in 1612 afspeelt «een pas sage: '...en met hem koers te zetten langs den onderkant van den dijk naar de zoog enaamde Klaterbuurt, alwaar in het afhan gen van den breede weg een dubbele rij rieten tenten door de polderarbeiders was opgeslagen.'Het ziet er hier niet erg zin delijk uit', zei de propere Griet, 'mij dunkt wij moesten maar wat driftig voortstap pen; ze mogten dit wel het Kladderbuurtje heeten'. Hoe komt Bouman erbij om de vrouw deze minachtende woorden te laten zeg gen? Dit wordt duidelijk als dezelfde schrij ver in het boek 'Bedijking, opkomst en bloei van de Beemster' uit 1857 noteert dat de Klaterbuurt na de drooglegging werd 'bewoond door mingegoede daglooners'. Iets verder vertelt hij dat tijdens de grote brand van De Rijp in 1654 het zuidelijk deel van de Klaterbuurt in vlammen opging. De baljuw, de dijkgraaf en de hoogheemra den van de Beemster waren daar eigenlijk wel tevreden over, want ze besloten'Dat de zuidzijde van de Klaterbuurt niet wederom opgebouwd mogt worden, doordien voor dezen aldaar niet dan vagebonden, land- loopers en bedelaars, ja dieven woonden en opgehouden werden, en een kwaad le ven geleid hebben, tot schade van de Rijp Op de foto uit het begin van de jaren veertig van de vorige eeuw staat het echtpaar Visser-Met met hun zoon en schoondochter voor de boerderij die omstreeks 1850 als paardenstalling voor graanhandelaar Michiel de Wit is gebouwd. Rond 1900 werd aan het huis met de vroegere paar denstalling een stolp toegevoegd. In de zo ontstane boerderij oefende Piet Met zijn bedrijf uit. De dochter van Met trouwde met Klaas Visser, die zo in het bezit kwam van het monumentale pand. Het veehoudersbedrijfis tot op heden gehandhaafd gebleven. Achtereenvolgens boerden hier de familie Met, de familie Visser-Edel, de familie Visser-Tromp en de familie Visser-Terra. 212

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 44