DE KLATERBUURT Een herinnering uit ongeveer 1949: Wij welpen moesten ons opstellen in rijen van vier, met onze groene truitjes en geelgebiesde groene petjes. De akela liep ordenend langs de groep. Vóór ons stond een paardenwagen met turntoestellen van de gymnastiekvereni ging Bato. Mooie meiden en jongens, in het wit gekleed, namen atletische poses aan. Alles ging er gestileerd aan toe, hun blikken waren op de verte gericht. Een van hen deed vertraagd een oefening op de brug. Een eindje achter ons stond een luchtban denwagen waar overheen een hut van plan ken was getimmerd. Een blikken kachelpijp stak aan de zijkant naar buiten. Op de bok zat een breed lachende meid met wilde ha ren en uit een van de raampjes werd af en toe een pispot leeggekieperd (humor). 'Vrolijk is het zigeunerleven' was op de hut geschilderd en dit lied werd bij muziek van een harmo nica gezongen. Er waren paarden wagens met allegorische en andere voorstellingen. De zangvereniging beeldde een operette uit, de toneelclub een tafereel uit een bekend stuk. Veel verenigin gen gingen te voet. We konden dat zien toen we de kluft van de Klaterbuurt opgelopen waren en van de Beemsterdijk af naar het voorste deel van de stoet keken die over de Beemsterbrug De Rijp introk. Achterom kij kend, van de dijk naar omlaag, zagen we wat achter ons kwam. Wateen sliertzeg. Helemaal voorop liep de fanfare Kunst na Op koninginnedag 3r augustus 1948 werd een optocht gehouden. Op de foto: een praalwagen van de Rijper Middenstandsvereniging. Het tafereel op de wagen verbeeldt de vlucht van Hugo de Groot in een boekenkist. De schildwacht was Jaap Kaptein, de dames zijn Sim de Jong (zij stelde Elsje van Houwelingen voor) en Bets Kaptein Hdr. 209

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 41