de het familiewapen van de Dieu. De knop bestaat uit twee korenschoven, een bijen korf, een schop en een ploeg, symbolen voor de welvaart van de Schermeer. Ook het volgende glas is verbonden met de Dieu. Het werd besteld door het bestuur van de Hondsbossche. De Dieu Fontein Verschuir bekleedde namelijk, zoals vroe ger bepaald niet ongebruikelijk was, hoge functies bij verschillende waterschappen. Behalve dijkgraaf van de Schermeer was hij van 1825 tot 1874 secretaris rentmeester van de Hondsbossche. Aan de voorzijde is het wapen van het waterschap aange bracht op een medaillon van geel gebeitst glas. In dat wapen zitten talloze verwijzin gen naar de eeuwige strijd tegen het water in de kustprovincies en naar de naam van het schap. Ook in deze categorie, glazen die aan geboden of geschonken werden bij een bijzondere gelegenheid, komen moderne glazen voor. Het schenken van glazen is een levende traditie bij de waterschappen en vele bestuurders lieten fraaie bokalen na. Moderne glazen Cynthia Siefers liet als voorbeeld een dia van de bokaal van Van der Pal zien, door hem aan het waterschap Het Lange Rond geschonken bij zijn afscheid. Ontworpen en gegraveerd door kunstenares Felicitas Engels, een afbeelding van het Noorder polderhuis bij Schermerhorn tonend, een van de twee vergaderplaatsen van het be stuur van de Schermeer. Van zeer recente datum is zelfs het glas dat dijkgraaf Monique de Vries aanbood bij haar vertrek in december 2008. Op dit glas wordt de waakzaamheid geprezen, een thema dat om begrijpelijke redenen nogal geliefd is bij de waterschappen. De inscrip tie luidt'vigilando et bene consulendo'. Dit betekent vrij vertaald 'waakzaam en goed overleggend'. Het is een deel van een citaat van de Romeinse schrijver Salustius, die in de eerste eeuw voor Christus deze goede eigenschappen al aanprees. Verder is een zwaan te zien, niet alleen watervogel, maar ook een dier dat ook voorkomt in het wapen van het voorma lige waterschap Waterland, nu deeluitma kend van het Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier. Aan de andere kant van de kelk is een afbeelding geplaatst van de herenpoort van het gemeenlandshuis in Edam, waar nu nog het hoogheemraadschap is geves tigd. Een aquarel van Oortwijn, afkomstig uit het register van de hensbeker van de Gelegenheidsglas Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten; ca 1860. Hoogte 18,8 cm. Collectie Stedelijk Museum Alkmaar 207

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 39