de moderne hensbeker van de Beemster, die door Jan Kwadijk in 1952 geschonken werd ter gelegenheid van zijn 12,5 jarige heemraadschap en ter herinnering aan het droogmalen van de Beemster, ruim 340 jaar daarvoor. Behalve glazen die direct betrekking hadden op het schap zelf, schaften be stuurders ook glazen aan waarmee ge dronken werd op het welzijn van de stad waar men vergaderde, het huis van Oranje en het welzijn van het vaderland. Kennelijk dronken de waterschapsbe stuurders ook op zichzelf, want op het volgende glas is een overigens zeer char mante voorstelling gegraveerd. Gelegenheidsglas 't Welvaare van d'Heer van Uijtwatering'; ca 1750. Hoogte 1780 Collectie HHNK Twee heren drinken elkaar toe, tussen hen in kabbelt een zonbeschenen waterloop, leder van hen houdt een glas in de hand, keurig bij de voet zoals het hoort. Over datgene waarop zij dronken is andermaal geen twijfel mogelijk gezien het opschrift: het welvaare van d'heere van de Uijtwate- ringh. De traditie om met deze glazen heildron ken uit te brengen aan de waterschapstafel hield overigens tot ver in de vorige eeuw stand. Het glas met het wapen van Edam werd steevast overhandigd aan de burge meester, die altijd werd uitgenodigd voor het schouwdiner. Het Vivat Oranjeglas werd ook wel eens gebruikt, als bijvoor beeld de commissaris van de koningin onder de gasten aanwezig was. Behalve waterschapsbestuurders werden en wor den namelijk ook vertegenwoordigers van 'bevriende instanties' uitgenodigd, nog altijd dient een schouwdiner óók voor het verstevigen van vriendschapsbanden. De dijkgraaf bij het hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen vulde hoogstpersoonlijk de bokaal tot het mo ment waarop de genodigde "t is genoeg' zei. Alleen die formulering was echter de juiste, wilde iemand beleefder zijn en zei die bijvoorbeeld 'zo is het goed, dank u' dan schonk de dijkgraaf rustig door. Tegenwoordig wordt er gelukkig geen enkel antiek glas meer gebruikt, alleen de zilveren hensbeker van Uitwaterende Slui zen komt nog op tafel tijdens de schouw- diners van het Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier, waarin US opging bij de fusie van 2003. Hoge gasten en nieuwe bestuursleden worden daarmee nog steeds ingedronken, maar het ad fun- dum uitdrinken van minstens een fles wijn is niet meer nodig. In tegendeel: na het houden van een speech krijgt de gast de hensbeker aangeboden en dan mag die daaruit één slokje nemen, waarna de bode 204

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 36