bijeen voor het opmaken van de jaarlijkse rekening en voor het diner na de schouw. Voor beide huizen liet men rond 1730 een kostbare glazen hensbeker maken en gra veren. Hensbeker Schermeer Met zo'n hensbeker werden nieuwe be stuursleden ingedronken. Een grote eer, waarbij een voor onze begrippen nogal stevige hoeveelheid alcohol in één keer moest worden genuttigd. Deze hensbeker werd namelijk gevuld tot de voeten van de aartsengel het wijnniveau raakten, het equivalent van ongeveer 1 fles. Bij de mees te waterschappen was het de gewoonte dat er vervolgens, dus na het drinken van al die wijn, een formule moest worden uitgesproken op de groei en de bloei van het betreffende schap. Het zal niet altijd eenvoudig geweest zijn en het leidde on getwijfeld tot de nodige hilariteit. Ook voor het bevestigen van de onder linge vriendschap en het bijleggen van twisten werd de hensbeker gevuld en die ging dan rond. Het ritueel bestond eruit dat iedereen aan tafel er een teug uit nam en het glas steeds doorgaf aan zijn rechter of linker tafelgenoot. Op de kelk is in het midden Schermeer's beschermer, de aartsengel Michael. Op zijn schild is een poldermolen afgebeeld en in zijn andere hand houdt hij een zwaard, te ken van de eeuwige strijd tegen het water. Cynthia Siefers toonde hierna op dia ook de hensbeker van de Starnmeer en die van de banne Westzaan. Van de laatste is niet helemaal zeker of het een hensbeker was. Degene die niet in staat bleek om de 'groei en bloei' formule op de juiste wijze uit te spreken, werd veroordeeld tot het uitdrinken van de strafbeker, een gebruik dat trouwens bij praktisch ieder water schap werd gehanteerd. De strafbeker kon een willekeurig glas zijn, maar soms werd er een speciaal daarvoor bestemd glas of een aparte zilveren beker voor gebruikt. Het instellen van drinkgebruiken was overigens niet alleen gereserveerd voor heel oude exemplaren. De traditie van het schenken van gelegenheidsglazen heeft namelijk in de waterschapswereld tot de dag van vandaag stand gehouden en ook bij jongere glazen horen soms specifieke gebruiken. Cynthia Siefers toonde daarna 203

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 35