CYNTHIA SIEFERSc'DE GLAZEN VAN DE DIJKGRAAF' De lezing die Cynthia Siefers op donderdag 74 oktober in de Noordeinder Vermaning hield was zeer geslaagd. Uiterst deskundig en zeer aanschouwelijk aan de hand van vele dia's van (gelegenheids)glazen. Haar enthousiasme werkte zeer aanstekelijk op de aanwezigen. Mocht u na de lezing zeggen 'ik wil er meer over lezen', of mocht u de lezing gemist hebben en nu ontdekken dat u echt iets gemist heeft, dan kuntu het boek van haar hand bestellen bij het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Titel: 'T Welvaare van d'Heere'. De rol van gelegenheidsglazen in de Noord-Hollandse water schapswereld. Auteur: Cynthia Siefers- van Lijf. 25e uitgave van de Vrienden van de Hondsbos- sche, kring voor Noord-Hollandse waterstaatsgeschiedenis (2008). Prijs to euro. Cynthia Siefers houdt zich bezig met glas, om meer specifiek te zijn: drinkglas. En dan niet zo maar drinkglas, maar glas dat in gebruik was bij de waterschappen. Al lereerst liet ze op dia enkele pronkstuk ken van Noord Hollandse waterschappen, het gebied waar ze tot nu toe het meeste onderzoek heeft gedaan, zien. De twee hensbekers van de Schermeer en twee gelegenheidsglazen, glazen die -de term zegt het al- werden geschonken bij een speciale gelegenheid. Bij waterschappen was het namelijk vanaf de zeventiende eeuw gebruikelijk om glazen aan te bie den die voorzien werden van een gravure waarmee vervolgens aan tafel heildronken werden uitgebracht. Uitgebreid ging Cynthia Siefers in op de geschiedenis van de glasproductie. U kunt dat teruglezen in'T Welvaare van d'Heere. De rol van de gelegenheidsglazen in de Noord-Hollandse waterschapswereld'. Aan de orde kwamen de uitvinding in Meso- potamië, de ontdekking van de blaaspijp en de verspreiding van de glasblaaskunst onder de Romeinen. Oorspronkelijk alleen in het oostelijk deel, later ontstonden er overal glashutten, tot in Keulen en Nijme gen toe. De geschiedenis zeer in het kort Na de val van het Romeinse rijk en tijdens de Volksverhuizingen ging in de westerse wereld veel kennis en vaardigheid met be trekking tot glasblazen verloren, hoewel in de kloosters de glastraditie ten dele be waard bleef. In de vroege middeleeuwen ging het vooral om het maken van kleine stukjes gekleurd glas die werden gebruikt Foto: Weyert de Boer 199

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 31