bekijken zodat hij er zelf een kon maken. En verdraaid, hij kreeg het voor elkaar. Een emmer, gemonteerd op een ronde schijf, werd in beweging gezet door een elektro motor. Leeg, met als test alleen een laagje water in de emmer, werkte het perfect. Maar vol met luiers was toch een wat min der geslaagde actie. Door de middelpunt vliedende kracht raakte de emmer in onba lans met als gevolg dat de luiers rondom in de bomen hingen. Cor Groot vertrok begin jaren zestig uit De Rijp om voor Philips te gaan werken. In 1960 kwam Henk de Vries van de over kant. Vlaander 8 was hem te groot gewor den en verhuizen was nogal makkelijk, de spullen konden lopend overgebracht wor den. Nadat de Vries was komen te overlij den ging Jan, een van zijn zoons, er wonen. Hij richtte samen met zijn zwager Mart de Wit als eerste in de Rijp een heuse autorij school op, want ook daar kwam behoefte aan. In de jaren die volgden werd het een soort doorgangshuisje voor verschillende familieleden en kennissen van de Vries, die er soms woonden in afwachting van het gereedkomen van een huis dat in aan bouw was, en soms om andere redenen. In 2002 brandde het helemaal uit nadat de frituurpan vlam vatte. Het oude huisje heeft er een tijdlang treurig en dichtgetim merd bijgestaan. Pas in 2004 werd begon nen met de bouw van een nieuw pand. Ondanks dat het, mede door zijn omvang, in de verste verte geen gelijkenis vertoont met het oude pandje ziet het er prachtig, stijlvol uit. Slotwoord Zo zijn we terug waar we begonnen wa ren: Nieuwland 10. Het staat er nog steeds, scheef als altijd. Misschien zelfs wel nog iets schever, maar hard op weg om hon derd te worden. Als schrijver kun je dingen checken en dub bel checken, maar van de mensen die mij geholpen hebben, heeft een ieder de din gen op zijn of haar eigen manier beleefd. Dit kan deze reportage mogelijk gekleurd hebben. Bronnen en dankwoord Gebouwd in De Rijp C. de Jong 1991; Ha ring in een tonnetje, J.F. Aten 1966; HetTer- lingenfonds, brochure 1975; 'Een Nieuwe Chronyke', December 1984, Oktober 1987, September 1988, September 1992; Nieuwe Noordhollandse Courant, Januari 1958; Het Vrije Volk, Jo Manassen Mei 1958; Hon denwagens stapvoets, H. Meddens 1972; Internet schiltmeijer.nl, R.K Algemene Begraafplaats De Rijp; Regionaal Archief Alkmaar; De Rijp en Graft in oude ansich ten, D. Veenman sr. 1974; Architectuur als ambacht, M. de Jong-de Herder 2004 Ik wil de volgende mensen bedanken: Jan de Jong sr. voor de prachtige gedetail leerde verhalen; Andries de Jong voor het be schikbaar stellen van documentatie en foto's; Rof Rehman taaladvies; Jan Berkhout voor zijn verhalen en advies, Jan Kaptein voor ad vies en documentatie; Ineke Berkhout taal advies. En verder: Wil en Hennie Abels, Toon de Boer, Reijer Korver, Cor de Lange, Bram Molenaar, Puus Nibbering, Afra Sombroek, Vaal Smit, Ek en Annie Taam, Jan Twint en Martien Verkerk voor hun tijd, medewerking en gastvrijheid. Eric Berkhout Voor commentaar, aanvullingen of reacties eberkhout@gmail.com 198

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 30