Vlaander 5. Maar als dat niet het geval was, dan missen we een nummer. Of de schuur ook bewoond is geweest, daar zijn de me ningen over verdeeld. Omdat het Vlaander en de Venbuurt vroeger ook wel voor 'de Rijper Jordaan' doorgingen, schilderde Jan Molenaar de naam 'Jordaanzicht' op de schuur. Bij de wat oudere Rijper is het bouwsel ook wel bekend als 'de Ponderosa'. Dit schijnt weer afgeleid te zijn van de jaren 60 westernse rie 'Bonanza', waar een 'Ponderosa ranch' in voorkwam. Maar alle mooie namen ten spijt, de schuur onderging hetzelfde lot als het huisje en werd in 1968 gesloopt. de jaren 60 begon men aan de Julianalaan en iets later aan de straten, genoemd naar overige leden van het koninklijke huis; het Marten Michielshof met zijn grote, maar niet zo geweldig gebouwde huizen, en de Leeghwaterschool ter hoogte van het oude (D).R.E.O. veld. Het stond er allemaal in een zucht en men ging door. Ik zie mezelf nog staan aan het einde van de Bernhardstraat waar je nu over de brug het Fluytschip in gaat. Daar was het land van Nurtje Stoop. Je keek er over het Kruiswerk zo naar Oost en West-Graftdijk. Maar ja, het was nodig. De Rijp was 'ont dekt' als forensendorp en een groter inwo neraantal betekende automatisch econo misch potentieel. In de tweede nota ruimtelijke ordening uit 1966 werd voor speld dat ons land rond de eeuwwisse ling twintig miljoen inwoners zou tellen. Zover is het gelukkig nooit gekomen, maar De Rijp leek klaar te willen zijn voor de toe komst. We dwalen echter af. Op het Vlaander bij Bram Molenaar sr., Huisje van C. Groot met rechts de Ponderosa; 1966. daar waren we, bij het huisje dat later van Herman de Haardt werd. Voor Vlaander 3 stond een flinke schuur die de woning min of meer aan het zicht ontrok. Hout en steen wisselden elkaar af, en duidelijk te zien was dat deze schuur de tand des tijds maar met moeite had weten te doorstaan. De nummering van de huizen begint hier trouwens ook wat vaag te worden. Het kan zijn dat de schuur ooit een eigen huisnummer had: We zijn aangekomen bij het laatste huis op onze wandeling.Vlaander 1. Hier woonden Cor Groot en zijn vrouw Treinie. Groot was een beetje een uitvinder, een knutselaar. Al op de papierfabriek van Van Gelder wist hij door kleine veranderingen bestaande machines efficiënter te laten werken. Toen in de jaren 50 de eerste centrifuges op de markt kwamen vroeg hij een buurman die er een had of hij het ding wat nader mocht 197

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 29