kon worden: rijtjeshuizen. Deze hadden echter nog geen invloed op het uitzicht achterom, staande in de achtertuinen van het Vlaander en de Venbuurt. Tussen de fruitbomen en windsingels door, kon je zo naar Spijkerboor kijken. De enige bouw werken welke die wijde blik onderbra ken waren de schuren van Beumer op de Zuiddijk en de tribune van voetbalclub (D) R.E.O., die ongeveer op de plek stond waar nu het appartementencomplex 'De Dil lenburg' staat. Maar het duurde niet lang voordat dit uitzicht helemaal verdwenen was. Er moest een ontsluitingsweg komen van af het oude dorp naar het zuid. Een van de plannen was om de Julianalaan door te trekken, over de Lievelandsbuurt naar het Nieuwland, maar hier werd toch van afge zien. Een ander, nog rigoureuzer plan, was om vanaf het zuid, dwars over de Lieve landsbuurt, door Vlaander 1, en de schuur van Vlaander 8 heen te gaan. Vervolgens over de Kerkstraat en de Rijpsloot om uit eindelijk uit te komen voor de bibliotheek in de Rechtestraat. Ook dit plan haalde het gelukkig niet en in plaats daarvan moest Vlaander 3 wijken voor de expansiedrift van de gemeente De Rijp. Helemaal raar was deze keuze niet want het pandje, ondertussen bewoond door Herman de Haardt, was oud en verkeerde in slechte staat. In 1968 werd het gesloopt en de Haardt kreeg van de gemeente een huis toegewezen aan de Julianalaan. De eerste hindernis was geslecht maar om daadwerkelijk op het zuid te komen was er nog een stuk van een kleine zestig meter te gaan dat ook in particuliere handen was. Dit stuk was eigendom van Jan Twint. Hij was de gemeente voor geweest door de boomgaard van Siem Hottentot te kopen en kon hier later, op aangeven van burge meester Over de Linden, een huis te bou wen. Om er te komen was aan het einde van de Lievelandsbuurt, links langs de sloot naast de voormalige slagerij, een pad naar die boomgaard. Het opendoen van twee hekken echter, maakte deze toegang vrij omslachtig dus Twint kon zich wel vinden in een recht van overpad-overeenkomst met de gemeente. Als tegenprestatie zorgde de gemeente op haar beurt voor de verbreding en het onderhoud van de brug zodat hij vanaf het zuid, met een auto, bij zijn toekom stige woning kon komen. Eind 1968 waren alle formaliteiten geregeld en in 1969 is het pad aangelegd. Met veel gevoel voor historische waarden en een knipoog naar de voerman op een hondenwagen -een snorder- werd het paadje Snorderspad ge doopt. In 2005 is er een nieuw huis gebouwd op de plaats van Hottentot. Het eerder ge noemde pad langs de sloot werd als tuin bij dit huis getrokken, en de vijfduims-klinkers die hier uitkwamen vervingen de dertig bij dertig tegels als een soort cadeau omdat het pad 25 jaar bestond. Jan Twint is ove rigens nog steeds eigenaar van dit stukje Snorderspad. Voor mij is dit pad er trouwens altijd ge weest; na het eerste bruggetje door het knikje en dan doemde daar recht voor je een stenen kolos op; de nieuwe Rabobank, dat overigens toen nog Raiffeisen-Boeren- leenbank heette. Het bovengenoemde knikje levert nu, in combinatie met de nieuw geplaatste palenschutting, af en toe best gevaarlijke situaties op. Hij is er trouwens wel bewust ingemaakt, die knik, want zonder had het pad vlak langs het raam van de woning gelopen en kon je precies zien wat de pot schafte in huize Hottentot. De ontwikkelingen in De Rijp kwamen in een stroomversnelling terecht: halverwege 196

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 28