Het huisje van Daan Hoek sr. In 1965. er nog wel jaren gestaan en was volledig geïntegreerd in het bollenbedrijf als op vang voor het bollenpelsel. Pas toen in 1993 de woning van zoon Ron Taam werd gebouwd, is ook dit gesloopt. Links, grenzend aan het erf van de Vuurto ren, stond een heel oud huisje. Hier woon de eerst Jan Tensen, en later Jan de Lange met 8 of 9 kinderen. Ergens aan het einde van WO II ruilden de familie de Lange en de familie Zaal van woning. De de Langes vertrokken naar de Tuingracht en Cor Zaal met zijn vrouw Louise, kwamen wonen op Vlaander 7. Cor Zaal overleed in 1947 en schoonzoon Bram Molenaar jr. ging er na zijn trouwen in 1948 wonen met Cors dochter, Ria Zaal. Bram verdiende zijn geld eerst als fa brieksarbeider en later in het aangenomen werk in de losse ploegen voor onder an dere het Amerikaanse leger in Duitsland. Zwaar werk maar er werden wel een paar centen verdiend. Dat was ook wel nodig want het huisje begon in een steeds gro tere staat van verval te raken. Bram en Ria hadden inmiddels 4 kinderen, maar wis ten het er toch nog 12 jaar vol te houden. Uiteindelijk werd het gesloopt in de zomer van 1960. Aannemer Slot kreeg, onder auspi ciën van architect Cornelis de Jong, de primeur en bouwde de eerste bungalow in De Rijp. Eerst werd achterom naast de schuur een noodwo ning gezet en in een recordtijd was de nieuwe woning een feit. Bram is ondertus sen al bijna vierent achtig en nog steeds heel vitaal. Samen met zijn vrouw Ria woont hij er nog altijd. Links naast de woning van Bram Mole naar stond, helemaal achteraan bij de waterkant, nog een huisje: Vlaander 3. Dit roodstenen huisje met een tuitgevel ver toonde wel enige gelijkenis met het huis van de Boer op Venbuurt 9, alleen dan zon der voordeur. Het had aan één kant grote, openslaande deuren want heel vroeger was aan de achterkant het woonvertrek, terwijl voor de paarden stonden. Rond 1905 kwamen Bram Molenaar sr. en Guur- tje Krijgsman hier wonen en werd, omdat er uiteindelijk 10 kinderen kwamen, het paardengedeelte veranderd in woonge deelte. De uitbreiding van De Rijp De Rijp begon uit te breiden: omstreeks 1953 werden de eerste huizen aan de zuid kant van het dorp neergezet. Als eerste werden de Lakemanstraat en de Leeghwa- terstraat gebouwd. Het was op deze plek waar een nieuw fenomeen aanschouwd 195

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 27