lege jeneverflessen die na zijn dood in de woning werden aangetroffen zijn begrafe nis is betaald. Op 93-jarige leeftijd viel hij tijdens het leeghalen van de dakgoot van de ladder en brak zijn been. Hij kwam terecht in het Liduina-ziekenhuis in Purmerend. Dit bleek echter een veel te schone omgeving voor Sam. Een longontsteking werd hem fataal in een van de laatste oorlogsjaren. De Vuurtoren in 1960. Het pand werd na zijn overlijden gede gradeerd tot schuur van de familie Nibbe- ring. Het heeft daarna overigens nog wel een tijdje dienst gedaan als woning voor Albert van Petten en zijn Olga nadat die door moeder Trui de deur waren gewezen. Omdat het toen toch weer bewoonbaar was, zag Henk Mul er wel brood in en heeft er met vrouw en kinderen nog een aantal jaren gewoond, voordat ze naar't Achter om, achter het Oosteinde verhuisden. Ondanks het feit dat het een klein huisje was, stond een nieuwe gegadigde direct klaar: Gerard Taam, beter bekend als 'Ek' of Ekkie, en zoon van Gerrit Taam. Beiden kwamen we al tegen aan de overkant, op Venbuurt 2. Na zijn trouwen in 1959 betrok hij het samen met Annie Twint, en twee jaar later werd er een kas naast gezet om groente in te verbouwen. Halverwege de jaren zestig werd de Vuurtoren gesloopt met behulp van de krotopruimingspremie en in 1966 verrees er een nieuw huis. Ook de naastgelegen kas moest wijken voor een grote schuur. Ek Taam begon in 1965 met tulpenbol len. 's Winters ging in de schuur de tegel vloer eruit en verbouwde hij witlof. In 1996 moest het bollenbedrijf noodgedwongen stoppen. Het voldeed niet langer aan de Hinderwet en milieueisen, en om hiermee weer in de pas te lopen zou een mega-in- vestering vergen. Op hetzelfde erf, maar dan helemaal rechts op de rooilijn, stond een oud, groen, me rendeels houten huisje. Hierin woonde -we kwamen hem al tegen- Daan Hoek, de vader van de ook al eerder besproken Piegem. Nadat de oude Daan in 1957 was overleden bleven Piegem en zijn broer Niek hier achter. Het pandje, waar voorin de schoenma kerij was gevestigd, werd door allerlei af dakjes verbonden met een stenen gebouw een stuk daarachter. Hierin stonden de gei ten van Niek, die ook wel Sastebek werd genoemd. Deze bijnaam kreeg hij bij de voetbal. Niek was een fervente voetballer die, als de veldposities verdeeld werden, de trainer altijd vroeg: 'ik als vaste back?' Door een licht spraakgebrek verhaspelde hij de woorden en binnen de kortste keren noemde men hem Sastebek. Hij is trou wens niet oud geworden: in 1962 stierf hij op 50 jarige leeftijd. Het stuk grond en het huisje waren ei gendom van Jaap Hop, die er voorheen een paardenslagerij had. EkTaam kocht de grond en opstal, Piegem verhuisde naar het Vlaander aan de overkant, en net voor dat de nog piepjonge stichting "Redt De Rijp" kon ingrijpen was het pand al van de aardbodem verdwenen. Het achterste stenen gebouwtje heeft 194

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 26