Bakkers waren er -in tegenstelling tot nu- in overvloed in De Rijp dus Abels moest flink aan de bak om het verschil te maken. In die tijd was het heel gebruikelijk om een bakkersknecht voor dag en nacht in dienst te nemen. Zo ook bij Abels in de beginpe riode, maar langzamerhand werden zeven kinderen in het bakkerijwezen betrokken. Links voor in het pand was de winkel, en net als alle andere bakkers hielden ze er een uitgebreide ventwijk op na. In de begintijd werd de oven nog op hout gestookt. Schipper Visser bracht dat per schip naar De Rijp. Hier aangekomen werd het overgeladen op een kleinere schuit, deze werd geschut door de sluis en zo achterom gevaren. Het houtstoken werd eraan gegeven met de komst van de elektrische oven, die, weliswaar weggetimmerd, nog steeds in het pand aanwezig is. Toen Abels overleed in 1954 nam Gerard jr. de zaak over en heeft er tot 1962 gebakken. Dochter Wil en ook Hennie, bij wie tot halverwege de jaren tachtig, zo n beetje elke Rijper, geboren na de oorlog én rooms wel bij op de kleuter school heeft gelopen, wonen er nog altijd. Venbuurt 5. Tinus de Boer, 'de Puckert', woonde hier samen met zijn vrouw Anna en 8 kinderen. Ook een krotje, dat werd afgebroken rond 1952 en waar aannemer Slot weer een nieuw huis op zette.Tinus de Boer was ook een 'Wessanen-man'. De mensen werden niet oud in die tijd. De lijst van mensen die vroegtijdig aan hun einde kwamen is lang, maar dit gold natuurlijk niet alleen voor de Buurtjes of De Rijp in het bijzonder. De gezondheids zorg stond nog in de kinderschoenen en voor veel kwalen die vandaag de dag te behandelen zijn, was toen simpelweg geen remedie. Men zegt wel eens: van hard werken is nog nooit iemand dood gegaan, maar de omstandigheden waarin gewerkt werd en het gebrek aan hulpmiddelen droeg behoorlijk bij aan het feit dat sommige mensen finaal versleten waren op hun zes tigste. Ik weet niet of dit ook gold voor Tinus de Boer, maar ook hij is niet oud geworden. Een van zijn zoons heeft er nog tot een jaar of drie a vier terug gewoond Vermeldens waardig is dat de huidige bewoners hele maal geen Buurtjes-achtergrond hebben. Ze zijn geen familie en hebben ook geen verwanten die hier al eens hebben ge woond, en dat komt bijna niet voor op de Buurtjes. Voorheen zouden zij misschien wel 'import' zijn genoemd. Maar dat is zo langzamerhand een in onbruik geraakte term in De Rijp. Terug op het Vlaander We zijn weer op het Vlaander, en waar Vlaander 9 nu staat stond vroeger een ge bouw dat 'de Vuurtoren' heette. De bewo ner: Dirk Nibbering, maar door iedereen Sam of ouwe Sam genoemd. Dirk Nibbering was mijn betovergrootva der die het niet zo nauw nam met de regels die betrekking hadden op persoonlijke hy giëne. Kort gezegd: hij was een behoorlijke smeerkees en beslist niet kieskeurig. Als hij een dooie kip zag drijven in de sloot achter zijn huis ging deze, zonder schroom in de pan voor het avondeten. Een paar keer per jaar werd hij door zijn schoondochter Afra, die was getrouwd met zijn zoon Cees, van straat geplukt en afgeschrobd in een tobbe. Er werd dan ook gelijk van de gelegenheid gebruik ge maakt om met een nijptang zijn nagels te knippen. Hij vreesde haar met grote vreze, elke keer weer. Sam lustte ook graag een borreltje. Het verhaal gaat dat van het statiegeld van 193

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 25