it was ge- et erf van helemaal bouwd en toon. Het de twee Eigenlijk laten we een staat, n Taam de rder bood a moment gelooflijke tijd bijna met een moest hij ran; dit be de volgen- ed en Alie Izaakt was voorhuisje Truus was as een Arie in het café in Blokdijk ir intrek in rd ziek en ruus vond aan en ze a was Jan- 1 de cate- e bijnaam is Beel die /Oll. rel, droeg oit zonder i te praten ussen zijn lippen geklemd. Dat leek een hele kunst; het ding danste op en neer zonder uit zijn mond te vallen. Dat je hem daardoor af en toe wat moeilijk kon verstaan was bijzaak. Aan een stolp zit natuurlijk veel onder houd en toen Venbuurt 6 in 1977 te koop kwam aarzelde Timmer geen moment. De nieuwe bewoonster, Truus Kat, bracht wat betreft het onderhoud ook geen uitkomst. Om zo'n groot pand te bewonen moet je óf geld hebben óf een liefhebber met twee rechterhanden zijn. Op Cor Blokdijk, zoon van glastuinder Jan Blokdijk, was dat laatste van toepassing. In 1982 werd hij de nieuwe eigenaar en zo zoetjesaan, zonder haast te maken, maakte hij de stolp weer zo goed als nieuw. Links aan de waterkant zat voorheen nog een schuine aanbouw die ooit dienst deed als stal. Maar omdat dit bouwsel 'trok' aan het hoofdgebouw, wat tot verzakking leidde, is het in 1986 gesloopt. De volgende stolpboerderij is Venbuurt 16. In de oorlog stond hier door de inundatie alles blank en was de toenmalige bewoner Cor Smit met zijn gezin genoodzaakt een droog heenkomen te zoeken. Dit werd ge vonden in de Witte Ezel aan de Kerkstraat en naar het schijnt was hij het ook die de naam voor dit gebouw heeft bedacht. Cor Smit overleed aan het eind van de oorlog en zijn vrouw, de weduwe Smit-van der Gragt, deed woningruil met Jan Blokdijk, in 1960. Blokdijk was tuinder met ook eerst wat land in de polder. Later ging hij over op de glastuinbouw dat rond die tijd erg in zwang raakte. In 1962 werd de eerste kas gebouwd, er zouden er nog twee volgen. Ik kan me herinneren dat hij komkom mers en tomaten teelde, en later ook bloe men, die hij in een oude, donkerblauwe Ford Transit naar de veiling bracht. Ik zie 'm zo nog achter het stuur zitten; een breed Venbuurt in 1939, met rechts een van de Artis-ge- bouwen. 189

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 21