vrijdag langs met eieren. En met deze vijf is het verhaal wat venters betreft, wel zo'n beetje verteld. Echter, in de jaren voor en na WO II was dat heel anders: er waren alleen al 5 of 6 bakkers die elkaar voor de voeten liepen, om maar niet te spreken van de groente- venters, melkboeren en slagers. Er was dus keuze te over en allemaal probeerden ze een graantje mee te pikken. Vooral als ondernemer voelde men zich verplicht om bij iedereen wat te kopen, want ze kochten immers ook bij jou. Dit werd nog ingewikkelder als het ging om kopen bij roomse en protestantse onder nemers. Financiële speelruimte was er vaak niet en om iedereen 'te vriend' te houden kocht men zoveel weken bij de ene, en zo veel weken bij de andere. Ook kinderen werden soms geïnstrueerd vooral geen ruzie te maken met kinderen van een roomse of protestantse onderne mer. Ook dat kon klanten kosten. Het was zelfs zo dat, nadat schipper Visser terrein begon te verliezen aan de vrachtauto, men van twee verschillende vrachtrijders gebruik maakte: Beumer voor de katholieken en de Boer voor de protes tantse tuinders. Tegenwoordig moeilijk voor te stellen, maar de zogenaamde ver zuiling was ook in een dorpje als De Rijp heel duidelijk merkbaar. Nu toch de venters ter sprake zijn geko men: waar we nu zijn aanbe land, dat was een venter bij uit stek. Ik heb het over Correman Alles op Venbuurt nummer 10. Correman - eigenlijk heette hij gewoon Cor - had een verfijn de handelsgeest die hij voor namelijk aanwendde bij de handel in groente en fruit. De 'Rode Bietenkoning' werd hij ook wel genoemd. Hij was een kleine, gezette man met haar dat achterover gehouden werd door een flinke lik Brylcream. Op zijn neus stond een bril met zwaar montuur en hij stotterde een beetje. Correman had al tijd een Gladstone-sigaret in de brand waarvan hij de askegel steevast aftikte in het linker- of rechterborstzakje van zijn over hemd. Eerst verbouwde hij zelf groente op een akker ergens aan de rechterkant van de Melkventer H. Marrees op de Buurtjes in 1957 187

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 19