7965. Het latere huisje van Daan Hoek ofPiegem met daaromheen een wanedelen hek, dat was het wel zo'n beetje. Tegenwoordig echter ziet de voortuin er bijna exotisch uit met rotspartijen en een fraaie blauwere gen die van de muur naar een lantaarnpaal loopt. Tante Aafïe heeft er tot 1985 gewoond. Nu bewoont haar jongste zoon Rob en zijn gezin het huis. Het is prachtig gerestau reerd, ook is de voordeur teruggeplaatst aan deVenbuurt kant. Geldgebrek en overheidssteun Het lenen van geld was in die dagen een groot probleem. De bankdirecteur besliste gewoon of er wel of geen geld werd ver strekt. Soms was diezelfde directeur be kend met de achtergrond van de lener in spe en liet dit dan meewegen in het uitein delijke oordeel. Met een beetje pech kon dat negatief uitpakken. Vaak moest er dan iemand van eenzelfde statuur aan te pas komen om geld los te krijgen. Veel huizen in De Rijp waren er bar slecht aan toe, simpelweg door geldgebrek, wat weer tot gevolg had dat onderhoud een ondergeschoven kindje werd. Maar in sommige gevallen ging het ook om scha de die de huizen hadden opgelopen door de inundatie gedurende de laatste twee ja ren van de oorlog. Dit alles had verkrotting tot gevolg. In 1955 telde Nederland 145.000 krotten en daarvan stonden er ook een aantal op de Buurtjes. Woningnood was na WO II volksvijand nummer één en men hoopte door het ge ven van overheidssteun de woningbouw te stimuleren. Een mooi gebaar van de re gering, maar door de heersende armoede, vaak niet toereikend. Begin 1949 nam een groep particulieren het initiatief een fonds op te richten om de sociale nood, die was ontstaan ten gevol gen van het woningtekort, te lenigen. Het fonds werd vernoemd naar een van haar oprichters G.H.M. Terlingen. Het Terlingenfonds - in de volksmond heette dit trouwens gewoon 'de krot-op- ruimings-premie'- was voornamelijk be doeld voor de particulier die zijn huis, of wat daar voor door moest gaan, liet slopen en er een nieuwe woning voor in de plaats zette. Men bespaarde op architectkosten door met één tekening, hetzelfde huis, meerdere keren op verschillende locaties te bouwen. Men moest wel de juiste weg 184

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 16