volgende dag ging je er gewoon weer naar toe. Zoals een blinde beter gaat horen ont wikkelde Piegem door zijn handicap wer kelijk boomstammen van armen. Hij roei de hele dagen met zijn schuitje door de polder, viste alles waarvan hij dacht dat het maar enige waarde had uit het water en bewaarde dat vervolgens onder zeildoek op zijn door dichte haagbeuk omzoomde erf. Zijn grillige karakter maakte dat het me rendeel van de buurt zich niet echt om hem bekommerde. Hij had dan wel een paar vaste mensen die bij hem over de vloer kwamen en wat eten voor hem mee brachten, maar over het algemeen moest hij zichzelf maar zien te redden. Heden ten dage, met de gezondheids zorg en sociale zekerheid in Nederland zou de manier waarop hij leefde en aan zijn lot werd overgelaten niet meer kunnen. Piegem is niet oud geworden, in 1979 over leed hij op 63 jarige leeftijd. Na hem heeft er nog een behoorlijke tijd een andere eenling gewoond namelijk: John van Loon.Tegenwoordig staat dit vol ledig houten pandje er florissant bij. Er is een in dezelfde stijl gebouwde schuur aan toegevoegd en het kleurt nu, in plaats van groen, hoofdzakelijk grijs. Het Langebrugspad Veel mensen weten niet dat het straatje dat we nu min of meer oversteken het Lan gebrugspad heet. Het loopt ook wel een beetje vreemd. De straat lijkt te eindigen in de Kerkstraat, maar ga je tien passen naar links, en dan weer naar rechts is het tot aan de Rechtestraat wederom -of nog steeds- Langebrugspad. Pas op dit stuk staan er feitelijk huizen, dus met huisnum mer. Een soortgelijke situatie doet zich ook voor op het Nieuwland. Hier heet het, als de Kerkstraat overgestoken wordt, nog steeds Nieuwland. Dit stukje straat is ove rigens ook buiten beschouwing gelaten in deze reportage. De Venbuurt Het volgende huis was rond 1900 het krui denierswinkeltje van Jan ten Wolde, die naast een winkel ook nog een paar koeien hield. Het was rond 1938 toen Gerrit Taam en zijn vrouw er kwamen wonen vanuit de Rechtestraat. Het huis staat eigenlijk in zijn volle lengte aan het Langebrugspad, toch kreeg het als adres Venbuurt 2. Dit heeft natuurlijk te maken met de straat waaraan de voordeur grenst. Die deur is lange tijd weggeweest en waarschijnlijk tijdens een eerdere verbouwing komen te vervallen. In de jaren zestig zat hij er in elk geval niet. Aan de slootkant, rechts naast het huis, staat een karakteristieke schuur met gebro ken kap. Deze schuur heeft in de jaren 50 en 60 verscheidene malen dienst gedaan als noodwoning. Zo ook voor Gerrits broer Jan bij de verbouwing van de Wolbaai. Dit huis, even verderop aan datzelfde Langebrugs pad, werd in 1952 ingrijpend gerenoveerd, en daarom moesten hij, en het grootste gedeelte van zijn familie, eveneens on derdak zoeken in deze schuur. Als laatsten hebben Gerard Taam en zijn gezin er nog in gebivakkeerd, tijdens de bouw van hun nieuwe woning. In de jaren negentig is de schuur grondig gerestaureerd. De vrouw van Gerrit Taam heette Afra, maar wij noemden haar tante Aafie. Ze schonk het leven aan 10 kinderen en was al voor haar zestigste weduwe. Als je langs fietste zat ze vaak aan tafel voor het raam en keek dan over de voortuin uit op straat. Die was toen nog zeer eenvoudig: een lage ligusterhaag, een aangereden grindpad 183

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 15