stond dwars op het grote woonhuis en had een houten, gepotdekselde zijgevel. Door de deplorabele staat waarin het verkeerde, is begin 1956 de sloophamer erin gezet. Lang heeft er veel puin achterom gelegen, maar of dat allemaal afkomstig was van dit pand is niet helemaal duidelijk. In 1960 kochten Reijer en Klaas(ke) Kor- ver het pand, en in 1966 verwierf het de monumentenstatus: er kon gerenoveerd worden en dat was nodig ook. Het houten Schuur De Vries in 7956, links naast Vlaander 8. skelet was zwaar aangetast door zwam en rondom moesten alle houten delen van het zijbeschot vervangen worden. Tijdens de renovatie was de houten steiger voor het huis zo geconstrueerd dat Toon de Boer er met zijn melkwagen evengoed onderdoor kon. Rond de eeuwwisseling is het opnieuw gerestaureerd, maar deze keer minder ingrijpend. De familie Korver woont er nog steeds. Auto's op de buurt Langzamerhand deed ook de auto zijn intrede op de Buurtjes. Was dat eerst nog een bezienswaardigheid waarvoor naar buiten werd gekeken of zelfs de deur uit gegaan, later werd het al gauw iets wat maar moeilijk samen bleek te gaan met de smalle straatjes. Bijvoorbeeld op het Vlaander of de Kei- zerbuurt was parkeren ongeveer hetzelfde als je auto midden op straat zetten. Lopend kon je er dan nog wel langs, maar met de fiets, kar of kinder wagen werd het al gauw een probleem. In 1968 pleitte stichting 'Redt De Rijp'in een heuse nota over de Buurtjes, nog voor een parkeerverbod, maar dat is er nooit van ge komen. De groeiende wel vaart en de acceptatie van de auto als hét vervoermid del leidden er toe dat deze een vast onderdeel van het straatbeeld ging uitmaken. Maar in de praktijk ging het lang niet altijd van een leien dakje. Vooral mensen van bui tenaf, op zoek naar een van de straatjes op de Buurtjes, gingen, en gaan nog steeds, in de fout. Het hek op de hoek van de Witte Ezel vangt meestal de eerste klappen op. Je kunt dat nog zien, aan de kromgereden spijlen. Om het Nieuwland en de Keizerbuurt te bereiken vanuit de Kerkstraat is dit de juiste bocht om te nemen, echter, wil men naar het Vlaander en deVenbuurtdan is de volgende afslag, bij wat voorheen de boer derij van Bark was, de aangewezen bocht. Bewoners zijn wel handig geworden in het 181

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 13