Vlaander eind jaren 40 met tussen 8 en 6 nog de verdwenen kruidenierswinkel van Zaal. grond verkocht aan zowel nummer 6 als 8. Rechts naast nummer 8 staat nog wel steeds de oude schuur die bij het pand hoorde. De Rijp heeft tot ongeveer 1961 een door lopende huisnummering gehad die begon te tellen vanaf Graft. Als de straat overging in een andere straat liepen de nummers gewoon door. De Buurtjes zaten, qua num mering, ergens hoog in de tweehonderd. De sloop van dit huis heeft geen gevolgen gehad voor de huidige huisnummering op het Vlaander want in 1961 stond het er al niet meer. Zaal vertrok na de sloop naar de Grafterbaan en werd gemeentebode. Hij kweet zich heel serieus van zijn taak en bracht de boodschappen van B W altijd in de wij-vorm: wij hebben besloten. Vlaander 8. Dit kolossale pand dat vroe ger als weeshuis en school heeft gediend, stamt uit de i7e eeuw. Het is dan ook niet vreemd dat het op de lijst van rijksmonu menten voorkomt, al is het wel een van de weinige op de Buurtjes. Het pand was ei gendom van tuinder Henk de Vries, de va der van Jan de Vries die we later nog zullen tegenkomen. Over de hooggelegen voordeur zonder stoep is al veel gespeculeerd. Aan het eind van de jaren twintig van de vorige eeuw was deze stoep er wel degelijk, maar ken nelijk had iemand last van het ding en werd hij verwijderd. Van het woord rijks monument had in die tijd nog nooit ie mand gehoord, dus waar men last van had werd gesloopt. Links naast het pand, helemaal aan de rand van de sloot wat nu parkeerplaats is, stond nog een gebouw. Eerst woonde Henk de Vries daar zelf, maar later zijn broer Gerrit. Deze had als bijnaam 'de Schepper'. De herkomst, zoals zo vaak, on bekend, maar beslist niet gerelateerd aan de schepper wiens naam sommigen met eerbied uitspreken. Uiteindelijk diende het gebouw nog slechts als schuur en stond het vaak tot de nok toe vol met pootaardappelen. Het 180

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 12