In het volgende huis op Vlaander 4 woonde rond 1900 de naaister Betje Kaai. Daarna trok Jan Noë erin samen met zijn vrouw Vlaander 1939; op de achter grond de Venbuurt. overleed in 1981 ten gevolge van een auto ongeluk. Gré woont er nog altijd. Het Vlaander Een smalle steeg scheidde het huis van Bertus de Lange met nummer 2 ernaast. Hier heet het inmiddels Vlaander. Voor heen heette het Vlaander overigens Vlaan deren. Die 'en' is er rond 1961 afgehaald toen er een gemeentelijke omnummering plaatsvond in De Rijp. Als onderdeel hier van werd bijvoorbeeld geprobeerd de Kerk(e)steeg wat meer cachet te geven door de naam te veranderen in Kerkstraat, en in het centrum van het dorp werd de toenmalige Middenstraat het Jan Boon plein. Op nummer 2 gingen in 1945 Thomas en Annie Nibbering wonen. Het huis was eigendom van Thomas' vader, Cees Nib bering, ook wel 'de Neus' genoemd. Eerder woonde Klaas Woestenburg er, maar Cees en Klaas kregen onenigheid over de huur. Klaas trok aan het kortste eind en vertrok naar de Keizerbuurt. Op de foto uit 1939 is nog net te zien dat er aan de voorzijde van het pand een voordeur zat. Bij een verbouwing een jaar of wat later verhuisde deze naar de steeg om plaats te maken voor een groot raam. Thomas en Annie woonden er tot 1962 en verkochten het aan Cas Sombroek en zijn vrouw Afra Nibbering. Er was flink wat achterstallig onderhoud aan het pand, en om het weer een beetje aan de eisen van die tijd te laten voldoen, moest aardig wat werk worden verzet. Na een aantal jaren werd er ook aan de achterkant een stuk aangebouwd. Cas werkte -net als velen op de Buurtjes bij meelfabriek Wessanen in Wormerveer, maar had geen rijbewijs. Op de fiets was net te ver, maar op de Flandria brommer over de vlotbrug bij West-Graftdijk, of over de pont bij Spijkerboor, was dit dagelijkse retour tje goed te doen. Hij had een geweldig gevoel voor humor en was heel op merkzaam; wie een tic, gebrek of stopwoordje had was bij hem meteen aan de beurt voor een passende bijnaam. Cas Sombroek overleed jong in 1985. Zijn vrouw Afra woont er nog steeds. 178

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 10