boeken geschreven over molens waarin zijn tekeningen een belangrijke plaats in nemen. Het boek 'Molenbouw' was zijn eerste boek en verscheen in 1975. Dit is al de vierde druk. Later zou Sipman nog een vijftal boeken (met tekeningen!) wijden aan zijn favoriete onderwerp. Een leer ling uit Arnhem vertelde: "Als wij van de ambachtsschool geen zin in les hadden bij meneer Sipman, dan haalde een van ons een foto van een molen tevoorschijn en dan begon Sipman te vertellen. De les vloog voorbij en zijn verhalen waren heer lijk". Het boek draagt daar veel van mee. Te raadplegen in onze bibliotheek. Nieuw boek in de museumwinkel: Nelly de Goede, Joke Landman, Ans Post en Nelly Saraber, Glazen ver halen; de Grote Kerk te De Rijp, De Rijp, enz. 2009. 70 pp. In de museumwinkel is sinds kort 'Glazen verhalen' te koop voor 7,50. Bij lezing dringt zich een ver gelijking op met het boek 'De Rijper gla zen' dat negen jaar geleden verscheen (in 2000) en dat werd geschreven door Pierre Mens. De vergelijking gaat echter mank.'Glazen verhalen' behandelt veel meer dan de 23 glazen alleen. Ook het kerkgebouw zelf, het scheepje achter in de kerk, het meubilair en het standbeeld van Jan Jansz Weltevree aan de buitenkant van de kerk worden beschreven. 'Glazen verhalen' is een luchtig gidsje in vier talen (Nederlands, Engels, Duits en Frans) en geen studie. Om de vergelijking nog even door te trekken: de kwaliteit van de foto's is in 'Gla zen verhalen'doorgaans beter dan in de ou dere publicatie. Overzichtfoto's van glazen zijn doorgaans teleurstellend, omdat een boekbladzijde eigenlijk te klein is voor alle details. De Nachtwacht moetje ook niet op een lucifersdoosje proberen af te beelden. De overzichtfoto's in'Glazen verhalen' zijn relatief zeer goed. Veel interessanter zijn de detailfoto's waardoor je rechtstreeks geconfronteerd wordt met het 17® eeuwse kunstenaarschap en het i7e eeuwse leven. Natuurlijk heeft de korte tekstvoering ook bezwaren, vooral als de auteurs de lezer la ten raden. Zo staat bij het glas van Edam vermeld dat de schilder Jozef Oostvries (zou hij uit Oost-Friesland afkomstig zijn?) een grapje in het raam heeft gepenseeld in de vorm van een hondenkop. Helaas ont breekt een (duidelijke) foto van de hond. Daarvoor moet je het glas zelf goede be kijken (met verrekijker!) en dan zie je een hondenkopje in de bovensluiting van het cartouche waarin de naam 'Edam' geschil derd staat. Per raam staat duidelijk een plattegrond- je aangegeven, zodat de bezoeker snel kan zien waar het zich bevindt. Hoewel een snelle oriëntatie in het boek de structuur van het werkje duidelijk maakt, ontbreekt een inhoudsopgave. Ook ontbreekt een ISBN-nummer, terwijl dat toch tegenwoor dig bijna automatisch kan worden aange vraagd. Het zijn maar enkele bescheiden kanttekeningen bij een fris en vrolijk boek je over een eerbiedwaardige kerk. Het is een leerzaam en leesbaar gidsje dat een bezoek aan de kerk en de glazen een extra dimensie kan geven. 160

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 56