NIEUWE BOEKEN Nieuw boek in de bibliotheek van het museum:) Anton Sipman, Molenbouw, Zutphen, Walburgpers, derde dr. 2002. Zeer onlangs is de bibliotheek van het museum verrijkt met wat je met recht een 'lijvig boekwerk' kunt noemen: het grote standaardwerk over molenbouw van An- - ton Sipman. Ruim vijf- MOLENBOUW honderd pagina's ver tellen over het staande werk van de boven kruiers. Bij een mo len onderscheidt men het staande werk en het gaande werk: het vaste deel en het be- wegingsdeel. Dit boek behandelt het staande werk van bovenkruiers en wel zeer volledig. Ik citeer een willekeurige bladzijde (p. 357), zodat u de details als het ware kunt proeven: Men smeerde met reuzel gemengd met grafiet. Dit laatste was vroeger in grote vet te blokken in de handel. In een poging de schurende wrijving van de overring binnen de kuip te vervangen door een rollende had men op de molen N.G. van het water schap De Zijpe horizontaal draaibare iepe houten schijven in de bovenzijde van de kuip gemaakt (diameter 17 cm). De rolring bleef hierbij tegen de kuip schuren.Maar de molen van de polder V. van dit water schap had dezelfde schijven in twee rijen, de ene hoger voor de overring, de ander lager voor de rolring. De belt/korenmolen te Miste (Gld) had kleinere gietijzeren schij ven (diameter 6 cm) in de bovenzijde van de kuip voor geleiding van de overring... U begrijpt dat dit handboek geen toeris tische gids is, maar een standaardwerk, bijna voor molenbouwers. Toch is het niet zo droog geschreven als bovenstaand citaat zou doen vermoeden. De tekst is doorspekt met geestige observaties en originele opmerkingen. Zo schrijft Sipman dat de timmerman altijd timmert en wei nig voorziet en dat de molenbouwer veel voorziet en weinig timmert. Hij constateert dat voor veel mensen eikenhout bijna identiek is aan hoogste kwaliteit hout, zodat zij alles eiken willen, tot hun doodskist aan toe. Sipman schrijft vervolgens dat voor katrollen en bewe gende delen iepenhout veel geschikter is: het weerstaat beter druk en trillingen dan eikenhout. Sipman's werk kan zeer van pas komen bij restauraties. Hij schrijft ook in zijn inleiding dat de tijd van de mo lens voorbij is: "Even onmerkbaar als de 13 eeuwen molengeschiedenis is begonnen, kwam haar einde. Ruim een eeuw geleden begon voor de molens de strijd om het voortbestaan. Een halve eeuw later was die strijd gestreden en verloren." Een dergelijk werk maakt nieuwsgierig naar de schrijver. Anton Sipman (1906 -1985) was een boerenzoon uit Anna Paulowna en werkte als tekenleraar in Alkmaar en later in Arnhem. Rond 1933 kreeg hij een sterke belangstelling voor molens en bijna al zijn vrije tijd besteedde hij aan het tekenen van zowel het bin nenwerk als de buitenkant van molens. Bij de herbouw van de Zaanse mo len 'Het Jonge Schaap' is gebruik ge maakt van gedetailleerde tekeningen die Sipman voor de afbraak van de originele molen in 1942 had gemaakt. Na zijn pensionering heeft hij meerdere 159

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 55