DE PROTESTANTE RELIGIEGESCHIEDENIS Het gekrookte riet was geen voorbode van slecht beheer in de Eilandspolder De afscheiding; de doleantie; Gereformeerde Kerken -in Nederland, vrijgemaakt, vrijge maakt buiten verband-; Gereformeerde Ge meenten -in Nederland, in Nederland buiten verband, onder het Kruis-; Oud Gereformeer de Gemeenten in Nederland; de PKN; de VGKN. Na het lezen van dit artikel zal u dui delijk zijn wat het 'gekrookte riet' inhield en dat Smytegeld (de y als ij lezen) niet de aan komende kredietcrisis beschreef. Het artikel van Fred Hoek In De Kroniek nr. t van 2009 ging over een kerk behorende tot de Gerefor meerde Gemeenten (In Nederland en Noord- Amerika; GG). De eerste dienst was op 25 augustus 1912 en de laatste op 77 november 7997 (met dank aan Jaap Bart). In zijn artikel ging hij al kort op de religiegeschiedenis in. Dit artikel probeert in kort bestek een over zicht te geven van de protestante geschiede nis. Misschien voor één van onze leden reden om in de pen te klimmen en de katholieke geschiedenis aan bod te laten komen? De Reformatie In feite kan je spreken van een reeks re formaties. Desiderius Erasmus (1467-1536), 'onechte zoon van een priester', geboren in Rotterdam of Gouda. In de Nederlandse traditie van de Moderne Devotie 'bijbels humanist'. Werkend in Deventer, Parijs, Londen, Rome, Bazel, de zuidelijke Neder landen en tenslotte weer Bazel waar hij begraven ligt. 'De man die bleef', die niet meeging met de Reformatie, die Luther bestreed.' Martin Luther (1483-1546) kwam met zijn 95 stellingen tegen de aflaat in 1517, leidend tot een scheuring in de katholieke kerk. Zwingli (1484-1531) verschilde op één Martin Luther Uit: Europa. Geschiedenis van zijn bewoners (J. B. Durosell) Zwingli Uit: Europa. Geschiedenis van zijn bewoners 109

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 5