NAJAARSLEZING Op woensdag 14 oktober organiseert de Oudheidkundige Vereniging een lezing die gehouden wordt door mevr. Cynthia Siefers- van Lijf over de gelegenheidsglazen in de Noord-Hollandse waterschappen. Zij heeft al enkele malen met groot succes een lezing over dit onderwerp gehouden. Het belooft een heel bijzondere lezing te worden!! Plaats: de Noordeinder Vermaning Datum en tijd: woensdag 74 oktober; 20.00 uur Zaal open: 19.30 uur. Toegang: leden gratis, niet leden 5,- Een korte samenvatting hieronder. De glazen van de dijkgraaf Van het mooie gelegenheidsglas bij de Noord-Hollandse waterschappen is relatief veel bewaard gebleven. De glazen, die aan of door bestuurders werden geschonken bij bijzondere gelegenheden of die men aanschafte om er heildronken mee uit te brengen, zijn versierd met fraaie gravures en kennen een interessante geschiede nis. Ondanks de teloorgang als gevolg van oorlog, overstromingen en normale schade bij het gebruik van dit kwetsbare materiaal bestaan er zowel in de collecties van verschillende musea als in die van het huidige Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier nog vele schitterende exemplaren. Zowel in cultuur- als in kunsthistorisch opzicht vormen de glazen een interessant onderzoeksgebied, want de zoektocht naar oude gebruiken en drinkreglementen en de interpretatie van de op de kelken gegraveerde voorstellingen verschaffen inzicht in het leven van waterschapsbe stuurders in vorige eeuwen. Bovendien verraadt de herkomst van het materiaal, glaswerk werd niet alleen in de Nederlan den vervaardigd maar ook uit het buiten land geïmporteerd, iets over de handels praktijken uit de tijd dat het winkelbedrijf nog in de kinderschoenen stond. Dat er op de bokalen soms gravures voorkomen met heistellingen, molens en gemeenlandshui- zen maakt hen daarnaast ook tot historisch document van onschatbare waarde. Behalve het verband tussen de glazen en de waterschapswereld vormt ook de boei ende ontwikkelingsgeschiedenis van de glaskunst een vruchtbaar onderzoekster rein. De geheimen van het vervaardigen van glas en de recepten voor de glasmeng sels werden in de vijftiende eeuw door Ita liaanse glasblazers soms met gevaar voor eigen leven meegenomen naar andere Europese landen. Ook de verschillende technieken die bij het graveren werden toegepast en waarmee kleine, maar zeer gedetailleerde afbeeldingen op de glazen werden aangebracht, kennen een interes sante achtergrond. Al met al kan een ge legenheidsglas met een minuscuul fijne gravure, waaraan een gemiddelde mu seumbezoeker dikwijls weinig aandacht schenkt, soms net zo veel vertellen als een schilderij van forse afmetingen. Cynthia Siefers- van Lijf 108

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 4