De letter K Het dorp doorlopend valt de nummering van de huizen beginnend met een K je op. Bij Algemene Politie Verordening (APV) in 1907 werd het dorp ingedeeld in Westein de, Oosteinde en Kom. De letters W en O zijn niet ingeburgerd. De K wel, tot aan het computertijdperk. De computer schijnt bij nummering problemen met de K te heb ben, dus ook dit restant aan een vroeg ver leden zal verdwijnen. Een smal toegangsbruggetje over de sloot 71 stolpboerderijen op een kreekrug. Laag werd hoog. Ten gevol ge van het zeegat van Ber gen ontstonden heel vroe ger getijdengeulen. Buiten de geulen en kreken werd klei afgezet, die is gaan in klinken, waardoor 'inversie van het reliëf' heeft plaats gevonden. In Twisk lijkt de tijd soms stil te hebben gestaan, voor deze boom geldt dat niet. eigenaar van de boerderij ontpopte zich als een ware vechtersbaas. Hij stelde zich in dienst van de hertog van Gelre en ging ter vergelding naar Holland. Hij werd be kend als Grote Pier. Op 24 juni 1517 landde hij met 150 schepen en een paar duizend man in de buurt van Wervershoof. Medem- blik werd ingenomen en Opperdoes en Twisk geplunderd. Enkele Twisker boeren weigerden hun bezittingen af te geven. Zij werden gevangen genomen en omdat ze kennelijk niet konden luisteren hadden ze hun oren niet meer nodig. Vervolgens wer den hun oren afgeslagen. Vanaf dat moment werden de Twiskers 'gladoren' ge noemd. Het dorp door Een kleine selectie uit de vele bezienswaar digheden. K173 en K174. Jan Pieterszoon Coen is hier geboren, wat ze in Hoorn ook beweren. Vast staat in iedere geval dat zijn ouders hier tot de dag van zijn geboorte gewoond hebben. K 173 dateert uit de i8e-ige eeuw en K174 uitdei7e-i8e eeuw. De'dooddeur', oftewel de rouw- en trouwdeur is origineel. 152

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 48