ZOMERAVONDWANDELING INTWISK •ok, dochter Fred Hoek Zes en dertig personen hebben op 22 juni de 'reis'naar Twisk ondernomen om daar onder deskundige leiding, leden van de historische vereniging 'Twisca', te bekijken wat de mees te vast al eens snel per fiets of vanuit de auto hadden bewonderd. Voor de maker van dit verslag een rustig weerzien na de jaren vijftig waarin hij dagelijks in volle vaart door Twisk fietste, vanuit Opperdoes op weg naar de middelbare school in Hoorn. Dit rustig terugzien leidde tot de conclu sie dat Twisk een sfeervol dorp is met een ongeëvenaard aantal schitterende stolpen/ herenhuizen. Een sfeer die versterkt wordt door de rustieke dorpssloot met de brugge tjes erover heen, met vaak de steunlaag van dakpannen aan de zijkanten. Hoewel je weet dat het heden in Twisk in weinig lijkt op het verleden, de meeste boeren en praktisch het hele kleinwinkelbedrijf zijn bijvoorbeeld ver dwenen, proefje in Twisk de historie. De ontvangst door de historische vereni ging was hartelijk en na afloop werd er op de 'Karckezolder',de werkruimte en tegelijk de schitterende expositieruimte van de ver eniging, gezellig koffie gedronken. Michèle Tromp had het, zoals altijd, prima georgani seerd. Waarvoor onze dank! Een steunlaag van dakpannen onder een bruggetje De naam Twisk en een klein stuk historie De naam komt van de voor het eerst in 1245 vermelde naam 'Twisca'. Twiska komt uit het Germaans en betekent grens of tus sen. Twisk was misschien de grens tussen oud en nieuw land. Denk aan het Duitse woord 'zwischen'. Twisk werd op 2 februari 1414 door Wil lem VI, samen met Abbekerk, Midwoud en Lambertschaag verheven tot de Stede Abbekerk. Later kregen Abbekerk en Lam bertschaag samen stadsrechten, waarbij Twisk verbonden bleef met Abbekerk. Abbekerk-Twisk-Midwoud-Lambertschaag vormden in later tijd een ambachtsheer lijkheid, die in 1742 voor f 5000.- door de Staten van Holland werd verkocht aan de regenten. Een grote bloei kende Twisk in de i8e, eind i9e en begin 20e eeuw. Nog steeds terug te zien aan de vele sterk versierde boerderijen en woningen uit die periode. Twisk werd in 1974 verklaard tot beschermd dorpsgezicht en een aantal van de stolpen zijn rijksmonument. Tot 1 januari 1979 was Twisk een zelfstan dige gemeente, weliswaar met lange tijd dezelfde burgemeester als Opperdoes. In 1979 fuseerde Twisk met Abbekerk, Mid woud, Opperdoes, Sijbekarspel en Hauwert tot de gemeente Noorder-Koggenland. Noorder-Koggenland hoort vanaf 1 januari 2007 tot de gemeente Medemblik. twisker gladoren De Hollanders verwoestten bij een van hun uitvallen in het begin van de i6e eeuw een boerderij in het Friese Kimswerd. De 151

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 47