Chicago, 3 jaar na de aankomst van Jacob Hoek bekend. Over land gebeurde meestal met karren getrokken door muilezels, ossen of paarden, er was nog geen treinverbinding tussen New York en Chicago. De meeste emigranten voor het noorden kozen voor de stoomboten om via de noordelijke me ren Lake Erie en Lake Michigan de daaraan gelegen plaatsen te bereiken, waaronder Chicago. De passage met de stoomboot was wel goedkoop maar allerminst ple zierig. Men zat opeen gepakt en betaalde daarvoor in verhouding belachelijk veel geld. Ook deze reis, die vaak 3 tot 4 weken duurde, bracht vele zieken en zelfs doden voort. Soms was het niet te harden, dat reizigers er de voorkeur aan gaven om te voet verder te gaan. Destijds was Chicago niet zo'n vreemde keuze want het was toen de snelst groeiende stad van de Ver enigde Staten. In juli 1849 was er een wijk van Noord-Hollanders (45 personen) gevormd ten westen van Lake Ca lumet, beter bekend als The Dutch Settlement Road'. Het gebied was eerst genaamd High Prairie daarna Hope en na 1875 het tegen woordige Roseland in Chicago. Hoogstwaar schijnlijk heeft de familie Hoek zich hier gevestigd omdat de geëmigreerde Nederlanders toch per provincie van vertrek hun nederzettingen en eigen kerken in Chicago hadden. De Groningers hadden hun wijk 'Gro ninger Hoek' en de Zuid- Hollanders zaten bijeen in 'South-Holland'. De meeste Neder landse landverhuizers waren hervormd maar maakten maar een klein deel van de bevolking van Chicago uit (3.100 Hollanders in 1855). Jacob koos niet voor het vrije leven op het platteland. Hij wist kennelijk hoe hard dat kon zijn en de primitieve omstandigheden vergden doorzettingsvermogen van alle gezins leden. Chicago, dat in 1837 stadsrechten kreeg, herbergde toen ongeveer 4.000 mensen. In 1857 was dat aantal gegroeid tot 90.000 mensen en was daarmee de grootste stad van het Noordwesten. Het jaar van aankomst, 1855, was niet verkeerd. De cholera-epidemie van 1849 en 1850 had de bevolking behoorlijk uitgedund en de uitbraak van 1854, waarbij s'/2% van de be volking het leven liet, was net achter de rug. Een paar maanden voor hun vestiging in Chicago was er een oproer geweest, beter bekend als de Lager Beer Riot. Afge- f 144

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 40