eigen proviand aankopen. Beschuit, meel, erwten, bonen, rijst, gort, koffie, thee en al wat ze meenden nodig te hebben werd in kisten en balen verpakt en aan boord gehesen. Van regeringswege werd er toe zicht gehouden, dat de reizigers genoeg meenamen om de lange overtocht te kun nen overleven. Zeilend waren zij dikwijls acht weken of langer aan boord van het vaartuig, alwaar de bedomptheid van het scheepsruim, storm, zware zeeën en an dere ongemakken ziekte en soms dood tot gevolg had. Deze reis begon op zater dag 21 april 1855 en duurde 21 dagen. Ge zien de tijdsduur van de overtocht betrof het hoogstwaarschijnlijk een stoomschip, welke in die jaren op gang kwamen. De Nederlandse scheepvaart kreeg pas na het midden van de 19® eeuw interesse voor de toepassing van stoom in de schepen bij de vaart op onder meer Indië. Een belang rijke reden hiervoor was het hoge kolen- verbruik waardoor er weinig ruimte over bleef voor de lading en/of passagiers. Het stoomschip veroverde Nederland daarom maar traag. Terwijl in 1803 in Amerika het eerste stoomschip van de helling liep telde eind 1855 ons land slechts twintig stoom schepen en in 1877 waren dat er nog maar 48. Hoe de reis van het gezin van Jacob is verlopen is niet bekend, maar leek voor spoedig. Zij komen, zonder sterfgevallen onder weg, op maandag 11 juni 1855 aan in New York op de zuidpunt van Manhattan bij Castle Garden (1830-1892), de voorloper van het latere Ellis Island (1892-1954)- Daar overhandigde kapitein Smith zijn passagierslijst waarop 249 Nederlanders, 26 Duitsers en 1 Amerikaan stonden ver meld en waarin hij verklaarde: Thomas Smith, dosolemnly, sincerely and trulyswear that the following List or Manifest ofPassen- gers, subscribed with my name and now de- livered by me to the Collector of the Customs for the Districht of New York, contains, to the best of my knowledge and belief, a just and true account of all the Passengers received on board the Ship Farvlinta whereof I am Master, from Rotterdam". Daar stonden ze dan in de voormalige militaire verzamel plaats Castle Garden, sinds 1851 de nieuwe aankomstplaats voor emigranten. Eenmaal van boord moesten ze met hun insche pingnummers naar de centrale hal om hun aanwezigheid te verifiëren aan de hand van de passagierslijst. Jacob liet in het Nederlandse Landver- huizerregister noteren dat hij watermole naar was, doch de in Amerika afgegeven passagierslijst laat zien dat hij arbeider was. Jacob was er ook van overtuigd dat ze in Amerika niet zaten te wachten op mo lenaars en veel meer hadden aan een ar beider. Overigens waren de Hoeken in de passagierslijst onder de naam Hoek inge schreven, maar dat vormde waarschijnlijk geen belemmering voor toelating. Daarna volgden een nieuwe medische keuring, waarbij vooral gelet werd op blind- en doofheid. Voorts werd er nagegaan en geregistreerd wat er zoal werd ingevoerd, vooral geld was daarbij belangrijk. Want men was er nog niet. Eenmaal buiten de 4V2 meter hoge ommuring van Castle Garden werden ze opgewacht door een leger van 'bereidwillige' mensen die aller lei zaken probeerden te slijten aan deze nieuwelingen. Middelen tegen ziekten die de emigranten onbekend waren, kleding die geschikt was tegen het Amerikaanse klimaat maar ook passages naar alle wind streken van Amerika. Chicago, tweede thuis voor jacob hoek Of het gezin van Jacob Hoek over water of land naar Chicago is getrokken is on- 143

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 39