tiger leven. Dat is waarschijnlijk ook de re den geweest dat Jacob en Maartje op de molen kwamen en zijn vader met Aaltje en de landbouwer Ferdinand meeging naar de net drooggevallen Haarlemmermeer. Op vrijdag 16 maart 1866 overleed vader 'Bankeris' Hoek op nummer 568 in de Haar lemmermeer. Jacob was dus molenaar geworden van molen A, maar zou dat niet lang blijven. Al les leek erop dat hij niet voor een betere verwachting van een kerkelijk leven Ne derland zou verlaten. Nee, hij had dat ge ploeter van zijn vader, voor nog steeds het zelfde traktement, van nabij meegemaakt en voor zichzelf uitgemaakt dat dit niet be paald zijn levensdoel moest worden. Ook het molenaarsbestaan begon te wankelen. Geruime tijd werd er al gesproken om de schepraderen te vervangen door vijzels, wat al bij enige molens was gebeurd. De opvoerhoogte van de vijzels was groter, hetgeen een gevaar betekende voor de laagst gelegen poldermolens, die daarmee overbodig zouden worden. Bovendien wa ren de stoomgemalen in opkomst, waar van men zei dat het alle molens overbodig zou maken. Geen goede vooruitzichten voor het jonge paar die op 28 juni al hun eerste zoon Bancras kregen, gevolgd door Trijntje op 6 juni 1853 en Dirk op 11 oktober 1854. Kleine Dirk stierf het jaar daarop op 27 maart. De maat was kennelijk vol voor het kleine gezin die al spoedig begon te informeren naar andere bestaansmogelijk heden. Het gedoe van zijn zwager Ferdi nand in de zware klei van de nieuwe Haar lemmermeer trok hem kennelijk ook niet aan en met de nodige onlusten in Europa werd uiteindelijk besloten om te gaan emi greren. Naar Amerika want dat werd alom aangeprezen als het land waar dromen werkelijkheid werden. Jacob Hoek emigreert naar Verenig de Staten van Amerika Natuurlijk gingen ze niet van de ene dag op de andere want de kosten van een en kele reis Rotterdam - New York waren nog altijd 30 gulden per persoon, toentertijd zo'n 3 maandlonen. Voor zover is na te gaan hebben andere familieleden van Ja cob of Maartje nimmer deze stap gezet, dus zij hadden geen opvangadres in den De haven van Rotterdam in 1846 141

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 37