ren van bezit nauwelijks sprake. Dit leidde ertoe dat op 8 april 1824 het Molenaars- Weduwenfonds werd opgericht waaruit de weduwe, na de dood van de molenaar, betaald kon worden. Uiteraard werd de verplichte contributie ingehouden op het traktement en werd het geld door het Wa terschap beheerd en op rente gezet. Het molenaarswerk alleen bracht onvoldoen de geld in het laatje dus werd er hier en daar bijgeklust met landarbeid bij buren en het houden van wat klein- en pluimvee. Ondertussen bleef de Schermeer vrucht baar in meerdere opzichten want nadat in 1813 Neeltje was geboren volgde in 1815 Lijsbeth, in 1816 Willem, in 1818 Sijmen, in 1820 Aaltje, in 1821 Jacob, in 1822 Jannetje en in 1826 nog een nakomertje Maartje. Met uitzondering van Sijmen en Maartje komen de kinderen tot volle wasdom. Zes opgroeiende kinderen met hun ouders in de kleine woonruimte van een watermo len welke nog was uitgerust met een ruim teverslindend scheprad. Daar in die krappe toestand bevond zich ook de landverhui zer Jacob Hoek. Geboren in Schermermo len A op 22 maart 1821 en de dag daarop ingeschreven in het nabij gelegen Ursem. Jacob Hoek, molenaar op poldermolen A Van de jeugd van Jacob is weinig bekend, maar hij trouwde pas op 29 jarige leeftijd als 'arbeider'. Wellicht was het geïsoleerde wonen op een poldermolen, welke dieper in het Schermerland stond, wel de reden van onthouding aan het andere geslacht. Bovendien maakte het gezin de diepe crisis van 1845 mee en was het hard werken om de eindjes aan elkaar te knopen. Het werd nog beroerder want een jaar daarop mis lukte de aardappeloogst. Aan uitgaan of feestjes waarbij kennis werd gemaakt met Jacob Hoek en Maartje Houtkooper het andere geslacht werd niet gedacht. Maar in 1851 (of was het 1850?) was het dan toch raak. Haast om te trouwen was gebo den want zijn nieuwe gade bleek ook al 6 maanden in verwachting. De geschiedenis herhaalt zich soms. Dus zaterdag 1 maart 1851 was daar de zeer heugelijke dag, ze ker voor zijn vader die inmiddels weduw naar was geworden. Op die dag trouwden maar liefst drie van zijn kinderen, dus dat gaf ruimte in de tent. Jacob trouwde met Maartje Houtkoper, zijn zusjes Aaltje en Jannetje respectievelijk met Ferdinand Kos en Jan Oudejans. Maartje Houtkoper was de dochter van Dirk Pietersz. Houtkoper (1800-1847) en Krelisje Maartjesd. Heertjes (i799-<i84i) en geboren op zaterdag 2 juni 1827 in de Zuid- en Noord-Schermer. De drie huwelijken schiepen ruimte in de molen want inmiddels was vader Bancras 61 jaar geworden en zag uit naar een rus- 140

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 36