DE EERSTE GRAFTDIJKER AUTOBUSONDERNEMING (EGAO) met als oprichter de heer N.A. van der Hoff Kennismaking met de oprichter Nicolaas Albertus van der Hoff werd gebo ren op 10 september 1894 te Rotterdam, waar hij tot zijn tiende (of twaalfde) jaar bleef wonen. Daarna verhuisden zijn ou ders naar Doesburg waar zijn vader op een scheepswerf ging werken. Nico vervulde zijn leerplicht in Doesburg en begon zijn loopbaan als bloemist. Vervolgens werd hij loopjongen bij een bakker. In de vakantie ging hij iets bijverdienen als stenenopzet- ter bij een steenfabriek in Bingerden. Het traject Doesburg - Bingerden (ruim 5 km) werd lopend afgelegd. Gedurende deze periode was hij ook nog een halfjaar na geljongen. N.A. van der Hoff De start als fietsenmaker Nico ging eerst als framebouwer werken bij rijwielfabriek Gazelle, om dan over te stappen naar de firma Bier. Tot 1914 heeft hij bij deze firma gewerkt. Daarna had de fiets voor hem geen geheimen meer. Toen kreeg hij een krant in handen met een advertentie waarin een fietsen maker werd gevraagd bij Klaas Groot te West-Graftdijk. Hij solliciteerde en kreeg de baan. De overeenkomst werd gesloten met een loon van fl. 2,00 per week inclusief kost en slapen, maar geen wasverzorging. Het wasgedeelte werd gedaan door de we duwe Scheepsbouwer voor een prijs van 90 cent per week. De verhuizing Met een koffertje waarin zijn kleren zaten en fl.1,00 op zak kwam de toen 19 jaar oude Nico van der Hoff bij fietsenmaker Klaas Groot als knecht. In 1915 leerde hij Jansje Ton, dochter van de kastelein Willem Ton, kennen. Daar Nico bij Groot maar een karig loon tje verdiende, vertrok hij een paar jaar later naar Purmerend om daar in een rijwiel- en garagebedrijf te gaan werken. Echter niet nadat hij eerst zijn rijbewijs had gehaald. Hij was de eerste die op het dorp kon au torijden. Van hoe groot belang dat voor West- Graftdijk zou worden kon toen niemand vermoeden. Nico is chauffeur bij Van der Pol te Purmerend geweest. Hij moest voor zijn baas dikwijls kooplui rijden en -handig als hij was- leverde dat soms flinke fooien op. Vooral tijdens de watersnood in 1916. 127

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 23