ER WAS NÓG EEN ZOUAAF UIT DE RIJP In een vorig nummer van De Kroniek schreef Jan Deckwitz (Kroniek 2008, pag 199 e.v.) een artikel over de Nederlandse Zouaven, met de vermelding dat er vier Zouaven uit De Rijp afkomstig zijn ge weest en één uit Graft. Freek Woestenburg meldde mij dat er nog een vijfde Zouaaf uit De Rijp is geweest, namelijk Piet Dek ker. "Hij was de vader van tante Jans", al dus Freek. "Ik herinner me hem uit de tijd toen ik een schooljongen was, van een jaar of negen. Hij had nog het uniform van de pauselijke Zouaven en dat droeg hij bij ge legenheid van de intrede van een nieuwe pastoor. Hij was ook in het bezit van een relikwie, welke hij had gekregen bij wijze van herinnering of onderscheiding dat hij in pauselijke dienst was geweest. Het was een blokje was, ongeveer zo groot als een luciferdoosje. Daarin zat een splinter die afkomstig zou zijn geweest van het Kruis. Mijn vader, tbc-patient, kreeg af en toe bloedspuwingen. Dan haalden we het re likwie bij tante Jans en dat werd dat onder vader's kussen gelegd". Zouaaf Piet Dekker is na zijn overlijden niet op het r.k. kerkhof in De Rijp begraven, maar op de begraafplaats in Westbeemster, omdat hij uit de Beemster afkomstig was. Dat is de waarschijnlijke oorzaak dat Jan Deckwitz deze strijder voor de paus in het Rijper memoriaal heeft moeten missen. Wat de oorlog van de paus tegen Gari baldi betreft, vermeldt Deckwitz nog de naam van de Lutjebroeker Zouaaf Pieter Jong, die in de strijd is gesneuveld. Hij noemt daarbij Monte-Libretti als de plek van die gebeurtenis. Mij, als niet-katholiek, speelt de "slag bij Albano" als belangrijk wapenfeit uit die oorlog in de herinne ring. Dat wapenfeit leerde ik kennen uit een leesboekje van de r.k. jongensschool in Purmerend. De school stond schuin te genover het redactiekantoor van de krant waar ik 28 jaar aan heb gewerkt. Ik werkte in die tijd onder meer aan een serie over namen van boerderijen in de omgeving. In Kwadijk stond een boerderij met de nam Albano op de voorgevel. De boerderij bleek eigendom van opa Koning, in zijn omgeving ook wel "Koning Snor" genoemd, wegens de respectabele knevel die zijn aangezicht sierde. Merkwaardigerwijs kon opa Koning me niet helpen op mijn vraag waar de naam op zijn boerderij aan ontleend was. Echter, ik herinnerde me uit de tijd dat ik dagelijks en meestal via de Zuidervaart in de Scher mer, naar school in Alkmaar fietste, dat er aan de Zuidervaart een boerderij stond met op de poort de naam "Hoeve Albano". Daar woonde in die tijd "de boer met het witte boord". Dus daarheen om nadere in formatie. De boer met het witte boord was al geruime tijd overleden, maar zijn zoon, die Thijs Koning bleek te heten, was beter op de hoogte dan zijn verre familielid in Kwadijk. "De naam herinnert aan de slag bij Albano, tijdens de strijd van de Zoua ven", wist hij. Aldus iets wijzer geworden, vroeg ik aan de hoofdonderwijzer van de r.k. jongens school, meneer Giegengak, of hij me wat meer over die Zouaven kon vertellen. Als antwoord leende hij me het leesboekje waarin de Zouavenstrijd en het sneuve len van Pieter Jong uit Lutjebroek stond vermeld. De verhalen van Jan Deckwitz en Freek Woestenburg riepen dat allemaal weer bij mij in herinnering. Zo werkt dat soms in de journalistiek! Cor Booy 126

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 22