De Cock. Uit: Beeldenstormers en bruggenbouwers Als u denkt dat religieuze commotie al leen van deze tijd is: de afscheiding ging gepaard met grote tegenwerking van de Hervormde Kerk en de overheid. De over heid trachtte elk vertoon van vrijkerkelijke gezindheid de kop in te drukken. Politie optreden volgde en inkwartiering van soldaten, treiterijen en zelfs gevangen schappen. Zij konden niet verhinderen dat er meer, onderling voortdurend ruziënde afgescheiden kerkjes ontstonden. In 1839 erkende de overheid de 'christelijk afge scheiden gemeenten', onder leiding van Scholte, na een verzoek van Scholte. De'ge reformeerde gemeenten onder het kruis' weigerden de overheid om erkenning te vragen. In 1869 verenigden de afgeschei denen en de meeste kruisgemeenten zich in een 'Christelijk Gereformeerde Kerk'.30 De volgelingen van dominee Ledeboer (de Ledeboerianen) bleven buiten dit verband. Deze predikant was in 1840 als hervormd predikant geschorst, had wel contact met de afgescheidenen, maar bleef een onaf hankelijke koers volgen. Hij preekte in het hele land als 'Leeraar der verstrooide scha pen'. De psalmberijming uit het einde van de achttiende eeuw wezen de Ledeboeri anen af, ze hielden vast aan de zestiende eeuwse berijming. Ook nu nog wordt die traditie in een aantal (voornamelijkZeeuw se) gemeenten voortgezet. Met de chris telijk gereformeerden samengaan lukte niet. Zoals een Zeeuwse christelijk gerefor meerde het uitdrukte:'Wij verschillen met hen in dit opzicht, dat zij het gevoel, wij het Woord tot maatstaf nemen'.31 In 1840 werd theologisch Nederland op zijn kop gezet door de Utrechtse filosoof Cornelis Willem Opzoomer en Johannes Henricus Scholten. Zij betoogden dat een redelijk denkend mens best zonder een bijzondere openbaring of verlosser kon. De mens kon zelf in een door goddelijke wijsheid gedetermineerd universum zelf standig tot verlossende religieuze kennis komen. En in 1870 werd de Nederlandse Protestanten Bond (NPB) opgericht. Een zich 'vrijzinnig' noemende groep van 'mo dernen' uit hervormde, remonstrantse, lu therse en doopsgezinde kring.33 De tijd van Abraham Kuyper naderde. De doleantie In 1870 werd Abraham Kuyper in Amster dam beroepen. Later -in 1879- oprichter van de eerste politieke partij in Nederland, de Anti-Revolutionaire Partij (ARP). Kuyper scheidde de bokken van de schapen, de gelovigen van de ongelovigen in zijn an tithese theorie. Met als doel de politieke en ideologische mobilisering van het or thodox protestante volksdeel.Typisch kuy- periaanse leuzen: 'soevereiniteit in eigen kring', 'gemene gratie' en de calvinistische 'grondtoon van ons volkskarakter'. Het 118

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 14