Na die verwijdering werd er nog drie maanden lang vergaderd en op de 136ste zitting werden De Dordtse Leerregels aanvaard: een contraremonstrants com mentaar op de Remonstran tie van 1610. In vijf artikelen werd de door de synode vastgestelde interpretatie van de calvinistische gena deleer uiteengezet. Boven dien werden de kerkelijke status van de Nederlandse Geloofsbelijdenis van Guido de Brés (1561) en de Heidel- bergse Catechismus (1563) bevestigd. Tezamen 'de drie formulieren van enigheid' genoemd." Er was niet op een cent gekeken. De af gevaardigden kregen per dag betaald. De Engelse af gevaardigden spanden de kroon met twintig gulden per dag, de Nederlandse predikanten kregen maar De synode van Dordrecht. vier gulden, toch nog twee Achteraan, voor de schouw, staat de tafel van het moderamen keer zoveel als het gemid- onder voorzitterschap van Johannes Bogerman. Aan de lange delde domineestraktement, tafel in het midden zitten de opgeropen remonstranten; aan Alles bij elkaar werd de hon- het hoofd ervan voert Simon Episcopius staande het woord. De derdduizend gulden ruim banken rechts zijn voor de buitenlandse vertegenwoordigers (de overschreden. Aan het ein- lege bank: de ontbrekende Fransen). Verder vele hoogleraren de, in mei 1619, werd aan 130 (links) en de afgevaardigden van de provincies. personen een banket aange- Uit: De bruid in de schuit boden, kosten 1220 gulden.'6 De remonstrantse dominees kregen tenbogaert en Simon Episcopius in sep- zwijgplicht, sommigen zochten de clan- tember 1619 de 'Remonstrantse Broeder- destiniteit. De afgezette dominee Paschier schap'of'Societeyt'te stichten.'7 de Fijne trok in vermomming door Zuid- De nieuwe machthebbers bestreden Holland om in het geheim te preken. Eén weliswaar in de eerste tijd na de synode spreekbeurt verzorgde hij op het ijs, waar- de remonstranten, maar ze waren niet van aan hij zijn bijnaam' 't Ysvogelken'te dan- zins de gereformeerde kerk een veel gro- ken heeft. Velen trokken naar Antwerpen, tere invloed te gunnen op het openbare om daar, onder leiding van Johannes Uy- leven. Ook na 'Dordt' bleef voor de Staten 114

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 10