"SCHIPPER VISSER", EEN FAMILIE, EEN BEDRIJF Zes generaties beurtvaart vanuit De Rijp 1785 -1966 Generatie 1: Van Spitsbergen naar Alkmaar Wij woonen in een land druipende van walvisch traan...."aldus Betje Wolff en Aag je Deken in een brief over hun tijdelijke woonplaats De Rijp omstreeks 1780. Ook Fedde Jansz Visser begint zijn arbeid zame leven als walvisvaarder. Geboren op 7 januari 1755 als zoon van Jan Jacobsz Visser (Wobkes) en Grietje Feddes, bei den waarschijnlijk afkomstig uit Friesland, vertrekt Fedde op 21-jarige leeftijd in 1776 met de"Weltevreede"van eigenaar Simon Beets naar Spitsbergen. Totaal maakt Fed de in 1776, 1777 en 1778 met als schipper Commandeur Cornelis de Leeuw driemaal de gevaarlijke tocht naar Groenland. Ffij schrijft aan boord elke reis een "Journaal" of "Dagregister" en een "Memoriael" met een beschrijving van de belangrijkste baai en van Spitsbergen. De opbrengsten van de tochten vallen tegen. In 1779 is eigenaar Simon Beets één van de vele dodelijke slachtoffers van een in dat jaar in De Rijp uitgebroken epidemie. Aangezien de walvisvaart bovendien in zijn nadagen verkeert, zoekt Fedde Jansz Visser zijn heil op het land. Op 11 maart 1780 trouwt hij met Mayke Siets van Reen, dochter van Sietse Jans van Reen en Tetje Jans, beiden afkomstig uit Bolsward. In hetzelfde jaar 1780 is Sietse Jans van Reen door de "Burgemeesteren en Regeerders der stad Alkmaar" aangesteld als "veer schipper" van Alkmaar op De Rijp en vice versa. Als achtereenvolgens op 24 februari 1783 zijn schoonmoeder Tetje Jans, op 14 maart 1783 zijn vrouw Mayke Siets van Reen, en op 27 november 1784 zijn schoonvader Sietse Jans van Reen zelf overlijden, heeft Fedde Jansz Visser geen vrouw en schoonouders meer. Flet leven gaat voor Fedde door: op 5 maart 1785 koopt hij van de voogden van de minderjarige Aaltje, Rinsje, Jannetje en Rijntje van Reen, erfgenamen van vader Sietse, "een jacht met want, zeil en verder gereedschap." De koopsom bedraagt 550 gld. Betaald met een "custing brief". In 1785 wordt Fedde Jansz Visser aange steld als "veerschipper" tussen De Rijp en

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 5