Wat weet je van de houthandel van je familie? "Het bedrijf was al behoorlijk achteruitge gaan, toen de gemeente Utrecht interesse kreeg voor het terrein van De Ster en De Bijgeval. De clou was de ligging, vlak tegen het park Hoog-Catharijne. De gemeente kwam met een duizelingwekkend bod en het aanbod van een nieuw terrein om de houthandel en zagerij naar te verhuizen. Maar vader en zoon De Wit gingen er niet op in. Trouwens, als ze er wel op waren ingegaan, dan was nu het complex met de herbouwde Ster er niet geweest. Toen overleed pappa. Het testament kon niet uitgevoerd worden omdat mijn broer dat weigerde. Uiteindelijk heeft de gemeente de grond onteigend, het terrein was te belangrijk voor ze. De opbrengst werd verdeeld tussen mijn broer en mij volgens vader's testament." "Achter het terrein van de houthandel lag de'Indische buurt': Lombok. Een echte volksbuurt waarvan de bewoners in 1975 in opstand kwamen; ze hebben toen onder meer het hek rond het bedrijf gesloopt. Die mensen zeiden: onze kinderen heb ben geen plaats om te spelen en hier ligt een heel terrein braak! Uiteindelijk is er een klein wonder gebeurd. De gemeente ging (in 1983) om en aarzelde of ze het be drijfsterrein wilde bebouwen of een ande re bestemming wilde geven. Er kwam een stichting, De Sterremolen, die de gebou wen van de houthandel ging restaureren. Het hele bedrijfsterrein met alle loodsen en gebouwen, het huisje van de werfbaas en de arbeiderswoningen bleek uniek in Nederland te zijn. Alles was er op de molen na; die werd herbouwd en in 1999 officieel in gebruik genomen door Prins Claus."7 "Het was -en is- een zeer romantische omgeving! Wijzelf hebben nooit op het Prentbriefkaart van Houthandel De Wit aan de Leidsche Vaart rond het begin van de twintigste eeuw. Rechts houtzaagmolen De Ster, links houtzaagmolen De Bijgeval

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 40