RADIO IN DE RIJP Weer een stuk ontsproten aan de herinnering van Hans Keuning uit Zeijen. Over de radio distributie. De aanleg vond plaats in het begin van de jaren dertig van de vorige eeuw. Het systeem werkte op basis van een radio-ontvanger, die Piet Zee gebouwd had en waarmee hij radio Hilversum kon ontvangen, waarvan het signaal dan via versterkers werd doorgegeven aan de aangeslotenen. Deze hadden een kastje aan de muur met een paar standen en een volumeregelaar. Zo ver als ik mij terug kan herinneren stond er een roodbruine kast, uit bakeliet vervaardigd, met bovenop een verlichte draaischijf met cijfers in onze achterka mer. Dat was onze Philipsradio waarop een losse ronde luidspreker was aangesloten en waarmee je na veel draaien aan de cij- ferschijf radiostations kon ontvangen, die zich boven het geruis en gekraak uit wis ten te wringen. Om dat geluid op te van gen stond er op ca. 20 meter achter ons huis in de tuin een mast, die even hoog was als het huis en waar vanaf een lange koperdraad de eigenlijke antenne was om zelfs radio Beromuenster uit Zwitserland of Droitwich uit Engeland te kunnen ontvan gen. Maar voor ons was alleen Hilversum van belang, waar aan het eind van de zon dagmiddag mijn favoriete hoorspel over Ome Keesje werd uitgezonden. Wij behoorden tot de bevoorrechten in het dorp, want slechts weinigen hadden een heuse radio. Daar kwam pas veran dering in toen Piet Zee, die aan de Rech- testraat woonde, vlak bij het postkantoor en die de eerste was die in radio's handel de, besloot een radiodistributienet aan te leggen. Ik zie nog hoe hij van huis tot huis een draad aanlegde, die over isolatoren liep en waarvan elke bewoner van de zo gebruikte huisgevels een eigen aftakking kon krijgen. Men kreeg dan een bruine wandschakelaar, waar een volumeregelaar op zat, in de woonkamer met een eenvou dige luidspreker er bij en kon zo radio Hil versum horen. Dat was al een hele vooruitgang, want nu konden de tuinders om half één zelf de land- en tuinbouwberichten horen en daarbij wat de weersverwachting was voor die dag. En ook van het wereldnieuws raakte men nu veel sneller op de hoogte dankzij de sonore stem van omroeper Bakker Schut, die de nieuwsberichten ver zorgd door het bureau Vaz Dias (later het ANP) de ether insprak. Bijkomend waren de overige program ma-onderdelen, zoals het Omroeporkest onder leiding van NicoTreep, de naaicur sus door Ida de Leeuw van Rees of het vragenuurtje van Oom Henk. Elke omroep had zijn eigen kinderprogramma, waarvan AVRO's Antoinette van Dijk een van mijn favorieten was, want zij kon heel boeiend vertellen. Het kinderprogramma van de NCRV kon mij minder bekoren, want daar werden kinderen, waarover ouders een brief hadden gestuurd, open en bloot of geprezen ("een pluim!") of gekapitteld ("een tik op de bel", waarna er een soort gonggeluid uit de luidspreker kwam). Maar de liedjes van het AVRO kinderkoor onder leiding van Jacob Hamel waren bekend en geliefd en die zongen we zelfs op school. Helaas zijn we die vergeten, want wie kan nog "Jarig Jetje zou tracteren" of de "Klep permars" zingen? Na enkele jaren besloot Piet Zee de ser vice aan zijn klanten uit te breiden door 's avonds tussen 7 en 8 uur een eigen pro- 83

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 31