van secretarissen, geschreven in een misschien iets minder jachtige tijd, toen men zich nog de tijd gunde om uitge breid 'over niks' te schrijven. Verder een artikel over Jan Ariaensz Leeghwater. Bedoeld om een historisch verantwoord beeld van hem te schetsen. Is de 'Leeghwater-legende' historisch verantwoord? De bedoeling is zeker niet om hem van zijn voetstuk als deskundig vakman te stoten. Omdat er voor dit nummer onver wacht een artikel over Leeghwater tus sendoor kwam, houdt u tegoed voor een volgende Kroniek: 'Jan Thomas, bele venissen tussen Kolderveen en Scher- merhorn'; het verhaal over de uit zijn ambt ontzette dominee Grasmeer uit Graftdijk; het verhaal over 'Maria van de Mij zen' en verhalen uit de polder. Ook tegoed houdt u een al klaar liggend artikel over de (protestante) religie geschiedenis. Uw redacteur heeft een grote belangstelling voor de interactie tussen religie en maatschappij, dat was de reden om het te schrijven. Het sluit aan bij het artikel van Fred Hoek in dit nummer. Mocht u nu al denken 'dan ontbreekt toch de katholieke religie geschiedenis', klim dan in de pen. Uw bijdrage is welkom. Dick Mantel Lezing na de pauze van de Algemene Vergadering Woensdag 15 april in het Rijper Huis in De Rijp 'EEN SLAAFSCH EN ONGEZOND BEDRIJF' De geschiedenis van het oudste vervoer in onze omgeving De trekschuit omstreeks 1830 In juni 2005 verscheen 'Een slaafsch en ongezond bedrijf, het (promotieonder zoek van John Dehé naar de geschiede nis van het oudste openbaar vervoer in Waterland. Het gaat vooral om de ma nier waarop Amsterdam, Hoorn, Monnickendam, Edam en Pur- merend halverwege de zeven tiende eeuw het vervoer tussen hun steden organiseerden en hoe de schippers van de trekschuiten bijna tweehonderd jaar lang het reizigersvervoer in Waterland verzorgden. Die trekschuitschip pers werkten samen met de schippers van het Buiksloter- veer, die de oversteek van het IJ verzorgden. In zijn PowerPoint- presentatie staat het reizigers- vervoer per trekschuit in Wa terland centraal. Uiteraard komen ook andere vervoerswijzen aan bod: diligen ces (postkoetsen) en beurtschepen. Meer ïnformatie:www.johndehe.nl 4

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 4