ken heb nog niets van in t hoofd had en nu dacht ik het mondeling te doen om dat ik vint van den Heer Van der Vliet dat wij tog spoedig raad had den. Zoo hoop ik het UEd mij niet ten kwade zal duiden dat ik er wel wat laat mee ben Tegelijkertijd schreef hij ook aan het ge meentebestuur een briefje: Geeft beleefd te kennen Klaas Bruijn Jacobsz. Koopman wonende in de Rijp,eigenaar van het perceel Sectie B nr. 1205, staande aan het westeinde van de Lievelands Buurt in deze Ge meente.Dat hij dat perceel wenscht in terigten tot het houden van open bare Godsdienstige zamenkomsten. Dat voor zoover dit perceel gelegen is binnen de afstand van 200 Meter van eene bestaande kerk, hij daarom trent uwe beslissing behoeft ingevolge art. 7 der wet van 16 September 1853 (staatsblad nr. 102) gewijzigt bij de wetten van 18 April 1886 en 31 De cember 1887 (staatsblad nr 64 en 65). Reden waarom hij u bij deze verzoekt een onderzoek omtrent de plaats van vestiging te willen instellen en daar omtrent te beslissen. Het lijkt alsof Klaas in zijn onnozel heid had gehandeld en gewoon een godsdienstruimte had geïnstalleerd en bij een 'toevallig' gesprek met de wet houder op zijn vingers was getikt. Maar men moet bedenken dat Klaas sinds december 1887 lid van de gemeenteraad van De Rijp was geworden, als opvolger van de geschorste heer Vrijdag. In die hoedanigheid moet hij van het reilen en zeilen van de gemeente op hoogte zijn geweest. Maar hij kon gerust zijn want Burgemeester S. Appel en de wethou ders R. Ruiter en J. van der Vliet oor deelden positief, hetgeen leidde tot de volgende beschikking: Burgemeester en Wethouders van de Rijp. Beschikkende op een adres in dato heden van Klaas Bruijn Jacobz., wonende in de Rijp, als eigenaar van het perceel sectie B, nr. 1205, staande aan het westeinde van de Lievelands buurt in deze gemeente. Gelet op art. 7 der wet van 16 Sept. 1853 (staats blad nr. 102) gewijzigt bij de wetten van 18 April 1886 en 31 December 1887 (staatsblad nr. 64 en 65). Hebben goedgevonden: te verklaren, zooals is geschiedt bij deze dat bij hen geene bezwaren bestaan tegen de inrigting van bovengemeld perceel tot het hou den van openbare Godsdienstige za menkomsten. In één dag was er een ambtelijke goed keuring voor het godsdiensthuis aan de Lievelandsbuurt en het zou geruime tijd functioneren. Uit de samenvoeging (Vereniging) van de dolerende kerken en de kerken die ontstaan waren uit de Afscheiding van 1834 ontstonden in 1892 de Gere formeerde Kerken in Nederland. Klaas heeft het niet meer mogen meemaken want hij stierf, na een kort ziekbed, op 29 december 1891 te De Rijp, hij werd slechts 52 jaar. Door de plotselinge dood van haar man raakte Marijtje Wiedijk danig van haar stuk en ging in april 1892 voor enige tijd op krachten komen bij haar familie in de Noord-Schermer. Ruim vijf jaar na de dood van haar man stierf zij op 28 september 1896 op 70 ja rige leeftijd in De Rijp. Een echt kerkgebouw Intussen was er achter de schermen gewerkt aan een echt kerkgebouw. De plaatselijke Gereformeerden dorpelin gen hadden met hulp van het kerkbe stuur uit Westzaan, nu als Oud-Gere formeerde Gemeente (volgelingen van 40

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 40