Een verhaal van Hans Keuning uit Zeijen. Hij beschrijft de situatie achter zijn ou derlijk huis, met de helling van zijn buurman Aldert Pilkes, omstreeks 1935. OP DE HELLING Onze tuin achter het huis grensde aan de Eerste Sloot. Ik schat dat die sloot een meter of 6 breed was en dat bete kende, dat, als je er met een bootje door roeide, je onvoldoende slag had voor de beide riemen. Want er lagen ook nog veel roeibootjes van andere huizenbe woners van de Rechtestraat, die de slag ruimte nog krapper maakten, dus van een beetje opschieten was nooit sprake. Nou hoefde dat ook niet want in die tijd had niemand haast. Het water van de sloot was het sme rigste wat je je kon voorstellen! Een flink aantal riolen van de huizen voor aan de straat loosden er op en dat niet alleen. Op verschillende plaatsen stonden nog toiletten boven het water gebouwd in smalle hokjes, waar de bewoners ook bij nacht en ontij hun behoefte moesten doen. En dat was dan soms wel een me ter of 30 van het huis af zoals bij mijn vriendje Willem. Ik heb daar ook wel eens mijn be hoefte gedaan. Je moest dan boven een ronde opening gaan zitten nadat je het deksel op zij geschoven had en beneden je plonsde dan de poep in het water. Het eni ge wat ik mij daarvan nog herinner is, dat het altijd door dat gat woei en dat je je kont moest afvegen met oude kranten. De Eerste Sloot was dan ook vergeven van de drollen. Maar dat niet alleen, soms dreef er een dode kat of kip voorbij en onnoeme lijk veel grote augurken, die 'bommen' genoemd werden en in grote aantallen door de plaatselijke tuinders verbouwd werden. En dat er veel waterratten aan de oever leefden was te begrijpen met zoveel afval. Je paste dan ook wel goed op niet in het water te vallen, want we wisten allemaal van de beruchte ziekte van Weill, die een enkele keer de kop opstak. Als ik dan met ons eigen bootje zo'n 100 meter had afgelegd in westelijke richting splitste de sloot zich als het ware. Linksom ging de Eerste Sloot verder achter de andere huizen van de Op de voorgrond Jelle Keuning, de broer van de schrijver van dit artikel. Op de achtergrond Aldert Pilkes. Uit de collectie van Hans Keuning. 35

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 35