de rol van Fergus Wimbush speelde, hoe hij zich ingeleefd heeft. Ingespannen heeft het publiek naar hem geluisterd, graag heeft hij zich gegeven voor het to neel. Vraag het aan A. Kluft die de rol van Robert vervulde. Toch dacht hij zich in deze rol niet te kunnen aanpas sen. Vraag het nu aan hem of hij er last mee heeft gehad, dat hij er zich niet uit kon redden. Het publiek heeft genoten om zijn uiterlijk en om zijn vertoon. Al les kwam bij hem tot zijn recht, op alle guitigheden reageerde het publiek. Er is om hem gelachen, hoe kon het an ders, zo langzamerhand is het toch ook een oude rot die alle kunsten en knepen eigen is. Vraag het aan Sjane Visser en Jaap Schreuder aan de zijkant van de Roode Leeuw aan Dien Visser, alles willen zij geven om lid te zijn van Amicitia, alles doen zij om de uitvoering goed te doen slagen. En dan ikzelf en de soufleur. Alles ging van een leien dakje. Vraag maar aan Kan, de man waar zo'n avond alles aan hangt. Ook hij kan getuigen dat het goed gaat ondanks de weinige baten die het oplevert. De verhouding onder de spelers is goed. hunkerend naar de avond om met ons allen als leden van Amicitia voor het voetlicht te treden, om voor het publiek te staan. Hun lach is onze lach. hun applaus is ons voedsel en om het geld en voor het geld zijn wij niet te koop. Wij geven wat wij te geven heb ben en leven daarvoor en niet anders'. Hulpeloos voor het heiligste der hei lige, hun eigen huis (schreuder 4) Op twee punten ging het toch nog mis. Jaap Schreuder verstuikte omdat hij, vanwege de uitvoering, op klompen liep, zijn voet bij het verzetten van de piano. En het gezellige bal betekende voor ie dereen een happy end 'behalve voor de heer P. Kluft en zijn vrouw. Die waren niet in staat in huis te komen, zoals men denken kan onderweg lachend en misschien wel zingend, dat heb je dan als je zo gelukkig bent. Als je jubileum in het publiek gevierd wordt. En alles zo goed afgelopen is. Dan denk je dat de hele wereld voor je open staat, dat je zo de hemel in kan gaan. Dat je dan zo in slaap kan vallen en zalig dromen, met dat zalige gevoel weer voor jezelf en de mensheid alles te hebben gegeven wat een dilettant kan geven. Dat zo'n beroer de sleutel je zoveel ergernis kan berok kenen. Ja mensen dat gebeurde hier in de nacht van 30 januari 1938. Dat twee mensen midden in de nacht hulpeloos stonden en niet konden door gaan in het 27

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 27