SECRETARISWERK IN VROEGER TIJDEN De secretarissen van de toneelvereni ging (Rederijkerskamer) 'Amicitia' in Schermerhorn', die vorig jaar 150 jaar bestond, waren meesters in het bedienen van de pen. Hieronder een paar delen uit hun notulen. De bedoeling is daar mee een sfeerbeeld uit die tijd weer te geven. Gewoon verhalen uit die tijd. Het gaat om de secretarissen Jb. Schreuder (ome Jaap; secr. van 1909 tot 1938), om P. Kluft (Piet Kluft secr. van 1938 tot 1946) en mevr. A. de Jong-Visser (tante Sjaan; secr. van 1946 tot minstens 1960). De sla was matig, zanderig (Schreuder 1 'Sjonge, sjonge dat was weer wat. Waar om is het niet mogelijk eerder te begin nen. Nu was het niet mogelijk doordat de Grimeur de Heer Visser uit Alkmaar niet klaar was. Een uur voor tijd was deze present, maar kon niet beginnen bij gebrek aan werken doordat er nie mand aanwezig was van de leden'. Dat schreef secretaris Jb. Schreuder over de opvoering van 'Gebroeders Kalkoen' op zaterdag 20 april 1924. 'Met grote rol len die er nu juist niet zo goed inzaten', maar Schreuder zou Schreuder niet zijn als er niet direct iets positiefs op zou volgen: 'maar toch als de knijper op de staart komt dan span je je toch in om er van te maken wat er nog te maken is. Nu kwam het weer uit dat alle, ik zeg alle, leden toch weer met hart en nieren bij de zaak waren, zij toch weer hebben doen blijken dat ze hart voelen voor de zaak die zij voor sttan. Zij toch weer heb ben laten zien dat als de wil er is er toch ook een weg is'. En op met de prachtige 'Schreuderse humor': 'het eerste bedrijf ging beter dan het tweede. Het derde kwam en ging als een, ja hoe zal ik het zeggen, als een nachtkaars uit. Die uit drukking zou te scherp zijn, maar het slot, dat pakken moet, de ontknoping was niet goed. En het gordijn werd te spoedig dicht gehaald, ja mens dat zijn de zenuwen die ook thuis behoren bij de soufleur. Tegelijk scherm ophalen en te lefoon schellen. Maar het was dicht en bleef dicht en de leden die wat had den te zeggen moeten het nog doen. Wanneer dat zal komen moeten we af wachten'. Op zondag 6 juli 1924 ging men naar de jaar- I; vergadering van de bond in Schoorl. Op de fiets ui teraard. 'Om te beginnen was het weer niet goed. Het regende zo waar en er stond een aardige bries wind. Maar de leden van Amicitia zijn voor geen klein beetje wind en regen bang. De jassen wer den aangeschoten en vooruit ging het. Jaap Schreuder in zijn schuurtje met Jan en Nel Treiture 25

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 25