kwam een binnenschip naar Schermer- horn, waar de zakken en balen werden gelost aan de achterkant van de gebou wen van De Leerhoeve. Jaap herinnert zich een strenge winter in de jaren vijf tig, toen schip zich een weg moest ijs- breken door het Zwet. Liefhebbers van schaatsen vonden dat niet fijn! Later vond alle transport plaats met vracht auto's, maar die hadden het nadeel dat ze door de binnenstad van Haarlem moesten rijden en bij IJmuiden met de pont moesten overvaren. De vrachtauto waarmee de veevoeders werden rondgebracht is in de oorlog niet ingeleverd. De Duitsers kwamen er wel om. Bij buurman Muntjewerff vroegen ze waar 'Loos', zoals Los werd uitge sproken, woonden. Buurman zei: Loos woont langs de Noordervaart - en dat was ook zo, daar woonde een Loos. Toen zijn de Duitsers weer weggegaan. Na de oorlog, toen alles schaars en op de bon was, ook benzine en veevoer, is de vrachtauto nog gebruikt om melk te rijden en zelfs gevangenen, personen die 'fout' waren geweest in de oorlog en te werk waren gesteld. Die moesten naar het werk worden gebracht, bijvoorbeeld van Alkmaar of Hoorn naar de Wierin- germeer. De auto's waren betrekkelijk eenvou dig. Als er iets stuk ging zocht je een garage, en als dat niet lukte probeerde je het zelf te repareren. Verwarming zat er ook niet in de vrachtauto, en dat was in de winter soms verschrikkelijk koud. De werknemers voor en na de Twee de Wereldoorlog waren eigenlijk losse arbeiders die lang bleven. Later werd ook hun ziekenfonds betaald en kregen ze vakantiegeld. Vaak hadden ze een groentetuin. Het was zwaar werk: door de week werkten ze van 6 tot 6 en zater dag een halve dag. Drie generaties Los Jacob Los Klaas (1871) en Jacob (1879) Los waren zoons van Jan Klaasz. Los en Grietje Schermerhorn; zij waren afkomstig uit Akersloot. De oudere broer, Klaas, trouwde in 1896 met Grietje Kerkhof. Klaas overleed jong, waarna Grietje in 1902 met Jacob trouwde. De ouders van Grietje waren Maartje Gelder (geb 1844 in Schermerhorn) en Pieter Kerkhof (geb 1843 in Ursem); zij trouwden op 1 mei 1870. Grietje werd in 1873 geboren in Schermerhorn. Jacob Los ging op veertienjarige leef tijd bij de marine, waar hij een oplei ding kreeg. In 1893 vertrok hij op een zeilschip met stoombekrachtiging van uit Willemstad (Brabant) voor zes jaar naar Indië. Hij moest zijn loopbaan bij de marine afsluiten toen hij iets aan een van zijn armen kreeg. In 1932 vierde Jacob Los zijn 25-jarig jubileum als depothouder van De Leer hoeve. De Alkmaarsche Courant doet hiervan verslag: 'Oorspronkelijke op kleine schaal begonnen, heeft de heer Los, mede door zijn grote kennis en za ken, dit depot weten op te werken tot een grote zaak, welke dagelijks volge laden auto's in wijden omtrek bezorgt. Was dan ook aangenaam voor den heer Los, daarvoor dien dag zooveel waar dering te mogen ondervinden. Ook het bestuur van de Leerhoeve had zich niet onbetuigd gelaten, zodat deze gedenk dag voor den heer Los en zijn familie een onvergetelijke dag is geweest.' Pieter Los (1903-1990) In 1957, toen Jacob Los op 78-jarige leef tijd nog dagelijks administratieve werk zaamheden verrichte, werd gevierd dat hij 50 jaar voor de Leerhoeve actief was. Hij was in 1943 wel officieel met pen- 22

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 22